У Србији од рака дојке годишње оболи више од 4.600 жена, а умре око 1.600, наша земља је по броју оболевања негде у средини у Европи, док је по броју смртних случајева друга, што указује на касно јављање жена код лекара, изјавила је данас председница удружења жена оболелих и лечених од рака дојке Емина Спасић.
Поводом Националног дана борбе против ове болести, председница удружења „Будимо заједно“, заједно са својим чланицама, извела је данас перформанс „Један снимак мења све“ на Тргу републике у Београду.
Спасић је у изјави за Танјуг истакла значај превентивних прегледа, јер „ако се болест на време открије, излечива је у 95 одсто случајева“.
Жене лечене од рака дојке показале су данас грађанима и медијима своје снимке када су први пут откриле да болују од ове болести и на тај начин желеле да подигну свест о важности скрининга и може спасити живот.
„Наша земља је по броју смртних случајева друга у Европи, а то указује на касно јављање жена код лекара, када је болест већ поодмакла и кад је лечење већ много теже и резултати нам показују да се често завршава фатално“, указала је Спасић и додала да је ове године скрининг уведен у општинама Нови Београд, Врачар, Обреновац и Ниш.
Додала је да снимцима желе симболично да покажу колико је важно да се оде на скрининг преглед, наводећи да је мамографија „златни стандард“ за све жене које су прешле 45 годину.
Истакла је да свака жена, и млада и она старија, треба једном месечно да ради самопреглед дојки, а да једном годишње иде код лекара на преглед.
Спасић објашњава да младе жене раде ултразвук дојки, јер је њихово ткиво жлездано, док старије жене раде мамографију, додајући да се она ради једном у две године.
„Уколико се појави било каква промена, жена се шаље на даљу дијагностику. То је начин да сачувају здравље и да буду безбедне. Ти прегледи не могу спречити појаву болести, али могу открити болест у самом зачетку, када се она у 95 одсто случајева лечи“, рекла је Спасић.
Удружење жена оболелих и лечених од рака дојке „Будимо заједно“ упутило је и апел здравственим институцијама да организују редовне скрининг прегледе који ће бити доступни у свим деловима Србије.
Шкодрић: Савремена терапија за скоро све врсте рака дојке
Више од 90 одсто различитих врста карцинома дојке покривено је најсавременијим лековима о трошку државе, а ускоро ће и преосталих десетак процената добити најновију терапију, изјавила је данас директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Шкодрић.
„РФЗО последње четири године континуирано ставља најсавременију терапију на листу лекова о трошку државе, тако да је тренутно преко 90 одсто различитих карцинома дојке покривено савременом терапијом“, рекла је Шкодрићева Танјугу, поводом Националног дана борбе против карцинома дојке.
Она је изразила задовољство што су скоро све оболеле жене покривене овом терапијом, с обзиром на то да се ради о најчешћем малигном тумору код жена у нашој земљи.
„Ових 10 одсто које још увек немају савремену терапију, добиће је у најскорије време. Ради се о терапији која је тек изашла из посебних клиничких студија“, изјавила је Шкодрићева.
Нагласила је да је значајан искорак направљен са посебном листом лекова, тако што су на њу стављене савремене терапије и за почетне стадијуме болести.
„Досадашња пракса стављања иновативних лекова на листу лекова је била да се стављају савремене терапије за последње стадијуме болести, а овом посебном листом смо ставили и за почетне, чиме су покривене жене и са првом и са другом линијом“, објаснила је директорка РФЗО-а.
Шкодрићева је нагласила да ће ова установа наставити континуирано да ажурира листу новим терапијама, за ста су обезбеђена средства.
„Направили смо финансијску стратегију са Министарством финансија за наредних пет година и обезбеђен је буџет, не само за ове лекове који су већ на листи, него и за будуће лекове и водићемо рачуна да се стављају лекови који прате најновија генетска истраживања“, изјавила је Шкодрићева.
Радосављевић: Неопходан бољи одзив на превентивне прегледе
Држава и здравство чине напоре да обезбеде лечење карцинома дојке, али би пацијенти морали да се више одазивају на превентивне прегледе, како бисмо имали мање оболелих у одмаклим фазама болести, изјавио је данас за Танјуг председник Удружења медикалних онколога Србије Даворин Радосављевић.
„Не може се довољно нагласити значај раног откривања тумора дојке. У развијеним земљама које имају развијене системе самопрегледа и скрининга, данас имате највећи проценат пацијенткиња откривених у раном стадијуму болести и практично петогодишње преживљавање је преко 80 одсто“, рекао је Радосављевић, поводом Националног дана борбе против карцинома дојке.
Он је упозорио да су те цифре у Србији, на жалост много мање и да имамо „много локално одмаклих и много метастатских карцинома дојке“.
Доктор Радосављевић је истакао да су превентивни прегледи спасоносни, јер је рак дојке болест која се може открити у раној фази и на тај начин излечити у највећем могућем проценту.
„Паралелно са тим иду напори РФЗО-а, државе и целе здравствене заједнице да се обезбеде средства за лечење карцинома дојке. У том смислу, ми сад имамо готово потпуни корпус лекова и за рани карцином дојке и за метастатски“, рекао је он.
Радосављевић је објаснио да су најновијим интервенцијама у листи лекова уведени лекови за ХЕР 2 позитивни карцином дојке, који је једна агресивна подврста, за рани карцином дојке, као и хормонска терапија за прву и другу линију одмаклог карцинома дојке, „чиме су пактично комплетирани најважнији лекови које ми користимо“.
Он је поновио апел пацијентима да сами учине напор и оду на превентивни преглед, како не би дошли на први преглед када је болест већ у одмаклој фази.
Ministar zdravlja i studenti medicine zajedno u borbi protiv raka dojke
Преузмите андроид апликацију.