Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто не треба мешати фитнес и алкохол

Постоји много разлога зашто не треба мешати алкохол и фитнес.
Фото: Pixabay/dubajjo

Упркос уобичајеном веровању да људи који много вежбају уопштено живе здравије: не пуше, једу здравије, пију мање алкохола, нова студија у којој је учествовало више од 40.000 Американаца открила је да људи који редовно вежбају пију изненађујуће велике количине алкохола од оних који не вежбају.

Међутим, резултати студије ништа не говоре о условима под којима испитаници пију више, иако се верује да постоји одређени друштвени фактор, као што је дружење после тренинга, али и оправдање додатног коктела уз физичку активност.

Међутим, стручњаци се слажу да алкохол и вежбање не иду заједно и да, ако планирамо физичку активност, уздржите се од алкохола пре и после тренинга.

Постоји много разлога за избегавање алкохола, а ево 4 главна када је у питању вежбање:
Дехидрација

Алкохол је диуретик и извлачи воду из тела, а 90 одсто симптома мамурлука је заправо резултат дехидрације. Вода је саставни део нашег тела који, између осталог, регулише његову температуру. Алкохол у телу може да га појача, као и број откуцаја срца, што може значити нелагодност и више знојења при вежбању (да не говоримо о главобољи која никако није пријатељ тренинга). Да бисте бар мало ублажили ове тегобе, препоручује се да се поред алкохола конзумира и доста воде.

Бол у мишићима и умор

Млечна киселина се таложи када пијемо алкохол, што значи да можемо очекивати више болова током тренинга, али и умор мишића и недостатак хормона раста који стимулишу изградњу мишића. Не треба конзумирати алкохол пре кардио тренинга јер изазива бржи замор и калорије у алкохолу нису корисне, а такође треба избегавати алкохол након тренинга са теговима јер ће требати дуже да се мишићи опораве.

Успоравање метаболизма

Стрес изазван алкохолом успорава метаболизам. Успорава брзину којом тело апсорбује неопходне хранљиве материје, а да би се то спречило, препоручљиво је конзумирати орашасте плодове и зелено поврће пре конзумирања алкохола. 

Због свега наведеног, очигледно је да наше тело после конзумирања алкохола не функционише пуним капацитетом, а то се одражава и на сам тренинг. Поред чињенице да људи који конзумирају алкохол имају веће шансе да се повреде током спортских активности, студије су показале да мамурлук може да смањи атлетске перформансе за око 11%.

Zašto je keto dijeta najgora dijeta koju možete započeti? Šta je to keto grip?

Преузмите андроид апликацију.