Трећу годину заредом Карловачка гимназија носилац је Велике златне медаље Новосадског сајма. Ове године признање, које јој је додељено током 17. Међународног сајма образовања „Путокази“ , понеле су и новосадске гимназије „Јован Јовановић Змај“ и „Лаза Костић“.
Како каже директор најстарије српске гимназије Бранко Стојков, прошлогодишњи успеси ђака на државним и другим такмичењима пре свега допринели су да школа и овог пута буде добитник медаље.
– У години у којој је било тешко припремати се за такмичења они су освојили значајне успехе на државним такмичењима из српског, италијанског, руског, латинског и енглеског језика, а и две колегинице су награђене за свој рад – каже директор Стојков. – Лане смо обележили 230 година од оснивања школе. Све што је замишљено у вези са обележавањем јубилеја је и остварено.
Приређене су две изложбе – једна у Музеју Војводине, која је трајала од маја до августа с пратећим програмима, а друга у депандансу Музеја града Новог Сада у Карловцима, која је отворена на Дан ослобођења Карловаца и трајаће до септембра ове године.
У новембру је светлост дана угледала и монографија др Жарка Димића, која је промовисана у школи. Веома ми је драго да смо у томе успели јер нам много тога због пандемије коронавируса није ишло у прилог. Међутим, прошле године, а то је и најважније за школу, имали смо рекордан број ученика на упису и пријемном испиту. Тај број из године у годину расте и надамо се да ће он бити ове године и већи. Када имамо више кандидата можемо да направимо бољу селекцију, и на тај начин подижемо квалитет и ниво гимназије. Без ђака све је узалуд.
Ове године треба да изађе из школе прва генерација матураната који су учили јапански и норвешки језик после чега ће се сумирати резултати тог језичког програма.
Од нових језика ћаци могу од наредне школске године да очекују факултативно часове корејског и турског са чијим амабасадама су преговори обављени, односно у току. Посебно би по мишљењу директора Стојкова било важно увести турски, јер у школи постоје одељења ђака са посебним афинитетима према историји и географији, а истраживање прошлости на овим просторима тражи знање немачког и турског језика.
– У мноштву планова, приоритет нам је градња ђачког дома. Општинска администрација спровела је измену планских документа што је основ за реализацију те идеје, а следећи корак је израда идејног пројекта. Обратили смо се Покрајинској влади за то, која је финансијер целог пројекта. Имамо пуно деце са стране и од огромног значаја би нам било отварање дома, а то би умногоме утицало на квалитет образовања – каже Бранко Стојков.
Rad i značaj pomoćno-tehničkog osoblja u PU “Radosno detinjstvo” (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.