Пчелари увелико обилазе своје кошнице и пчеле радилице припремају за прву пролећну испашу.
Након дуге и хладне зиме, март месец резервисан је за прве радове код пчелара. Увелико обилазе своје кошнице и пчеле радилице припремају за прву пролећну испашу. Свакодневно обилазе и отварају кошнице и додају неопходну прихрану.
„Припремамо наше вредне раднике на прву испашу, на дрен, затим на кајисију, џенарику и шљиву. До сада су оне добро поднеле ове временске услове који су ишли у прилог. Мраз у марту на сву срећу није десетковао плодове и неће бити огромних губитака ако временске прилике буду у плусу како се сада најављује. Већ се кошнице отварају да се види у каквом је „погача“ стању“, каже Света Стаменковић, један од најпознатијих пчелара у Западној Србији, који у свом домаћинству има 54 матице.
Српски мед је на европском и светском тржишту познат по одличном квалитету, што се и на око може препознати. Након неколико лоших, пчелари се сада надају доброј години, а томе у прилог иде и историјски висока откупна цена по колограму.
„Приноси су били десетковани, што због мраза који је прошлих сезона уништио воће, што због несавесног коришћења и примене агротеничких мера у воћњцима, па су на тај начин поједини воћари уништавали и читаве матице. Тренутна цена је преко седам евра за један килограм нашег топљеног злата, што је одлична цена“, истиче Стаменковић.
Пчелари су прошле године формирали СПС – Савез пчелара Србије, у чијем склопу је почео са радом и откупни центар, који омогућује откуп и паковање производа.
„Помоћу тога се мед директно може узети од произвођача, пласирати на тржиште, а новац директно уплатити пчеларима. Сам Савез пчелара броји око 8.000 чланова и то удруживање показало се као пун погодак“, закључује Стаменковић.
Zdravstveno stanje ozime pšenice i ječma u RC Čačak i RC Vranje
Преузмите андроид апликацију.