Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Бебе које се стално буде ноћу су интелигентније, тврди стручњак

Беба се стално буди и не жели да спава? Према речима стручњака, све има своје разлоге, па и беба која се буди током ноћи.
Фото: Pixabay/smpratt90

Први плач бебе је музика за уши родитеља, може их чак и дирнути до суза. Гласан, добар плач је знак доброг здравља и важан је у првих неколико сати живота када се беба мери АПГАР сумом.

Али ако питамо мајку мале бебе која је недељама држи будном ноћу, ентузијазам за бебин плач сигурно ће изостати. Да би се потпуно опоравиле након порођаја, новопеченим мамама је потребан одмор, што је веома тешко постићи, посебно ако морају да се буде сваких неколико сати да би смириле новорођенче.

Међутим, имамо добре вести!

Стални плач може бити знак да је ваша беба паметна, каже стручњак. Вероватно у овом тренутку подижете обрве или колутате очима, али останите са нама на минут. Према Питеру Флемингу, професору здравља беба и развојне психологије на Универзитету у Бристолу, „Постоји веза између веома високог нивоа развојних и интелектуалних достигнућа и недостатка сна током ноћи“. „Бебе биолошки не могу да спавају дуже време. То једноставно није добро за њих и нема апсолутно никаквих доказа да беба има користи од дужег и доследнијег сна. То можда није оно што би већина родитеља волела да чује“, проф. признаје.

То даље објашњава циклус спавања бебе.

„Бебе обично воле да спавају током дана, а од 18 часова до поноћи је време када ће највише желети да буду будне. У ствари, биолошки је ово велика предност јер ће у ово доба дана имати више пажње од своја два примарна старатеља него у било које друго доба дана. Са биолошке тачке гледишта, оно што беба ради је сасвим нормално и разумно, али понекад не одговара нашим очекивањима 21. века.“

Неколико других студија је показало да ако се беба буди ноћу и родитељи су увек ту да задовоље све њене потребе, беба ће касније израсти у особу мање склону депресији и са већом склоношћу за емпатију, самоконтролу, бољу когнитивну способност. 

Фото: Pixabay/blankita_ua
Колико дете треба да спава?

Америчка академија за медицину спавања (ААСМ) наводи да постоји препоручена количина сна (укључујући дремке) за децу према узрасту:

  • Одојчад (4 месеца до 12 месеци) – 12 до 16 сати дневно
  • Деца (1 до 2 године) – 11 до 14 сати дневно
  • Деца (3 до 5 година) – 10 до 13 сати дневно
  • Деца (6 до 12 година) – 9 до 12 сати дневно

ААСМ тврди да адекватан сан користи деци емоционално и физички и помаже у побољшању њихове пажње, памћење и вештине учења . Професор Флеминг је додао да бебе треба да буду у близини својих родитеља све време, чак и током спавања. „Ако се вратимо на еволуциону историју људи, бебе су све време проводиле у блиском и континуираном контакту са својом мајком.

Они спавају када треба да спавају, а будни су када треба да буду будни, али су стално са мајком и то олакшава дојење. „Флеминг иде толико далеко да каже да је заједнички спавање заправо пожељно. код беба које спавајте у одвојеним собама. „Идеја да је дељење спаваће собе са бебом на било који начин погрешна, ненормална или неуобичајена је само бесмислица“, додаје он. Препознато је да помаже да се драматично смањи број смртних случајева у Великој Британији.

Фото: Градске инфо

У 2016. ажуриране препоруке за безбедно окружење за спавање одојчади, Америчка академија за педијатрију (ААП) тврди да „бебе треба да спавају у родитељској соби, близу кревета родитеља, али на посебној површини дизајнираној за бебе, идеално током првог године живота, а најмање током првих шест месеци. ”ААП такође препоручује уклањање избегавање меких предмета и постељине из креветића и избегавање употребе клинова за бебе и позиционера за бебе који нису у складу са препорукама за безбедно спавање.

Zašto bi žene trebalo da uzimaju folnu kiselinu kada se odluče na trudnoću

Преузмите андроид апликацију.