Русија узвраћа на санкције Запада доношењем мере забране извоза која укључује више од 200 производа и трајаће до краја године.
Детаљна листа за сада није објављена, али је државна новинска агенција Тас саопштила је да списак укључује техничку, телекомуникациону и медицинску опрему, као и возила, пољопривредну механизацију, локомотиве и вагоне.
BBC извештава да је забрана извоза усмерена на отприлике 48 земаља за које руска влада наводи да су „извршиле непријатељске акције“ против те државе. Влада је додала да забрана „имала за циљ да обезбеди несметано функционисање кључних сектора привреде“ у Русији.
Чини се да овај потез већ има ефекта јер је Stellantis у изјави за Carscoops навео да је престао да увози и извози возила из Русије. Та компанија управља фабриком у Калуги и раније ове године почела је да извози моделе Citroen Jumpy, Peugeot Expert и Opel Vivaro у западноевропске земље.
Ово је ударац за Stellantis, јер, како је Ројтерс раније известио, европски ауто-гигант желео је да фабрику у Калуги претвори у „извозно чвориште мотора и возила за Европу, Латинску Америку и Северну Африку.
Русија прети национализацијом имовине
Hyundai, који заједно са брендом Kia управља појединим производним погонима у Русији, такође је одлучио да обустави пословање у тој земљи.
„Hyundai Motor Company“ је дубоко забринут због ситуације у Украјини“, рекао је произвођач аутомобила у изјави за Carscoops.
„Можемо да потврдимо да су операције Hyundai Motor Manufacturing Russia (HMMR) суспендоване до даљег због текућих глобалних логистичких проблема са испоруком компонената. Безбедност наших запослених и брига о купцима остају за нас највећи приоритет. Искрено се надамо да ће ситуација бити решена мирним путем што је пре могуће.“
Вероватно ћемо сазнати више о утицају забране у наредним данима, али руски званичници прете да ће национализовати имовину компанија које су се повукле из земље. Они су такође упозорили да ће повратак у Русију бити тежак, иако то није зауставило егзодус страних компанија.
Преузмите андроид апликацију.