Цене горива и хране у Европи обарају историјске рекорде, а широм ЕУ све је више несташица и празних рафова! Разлог за катастрофалан поремећај тржишта јесте ратна криза у Украјни, али и објављени план званичника у Бриселу да се у скорој будућности потпуно обустави увоз руског гаса и нафте у ЕУ.
Што рат дуже траје, то је све неизвеснија енергетска судбина Европе, па и Србије.
После забране увоза гаса из Русије у САД, све су гласније слутње да би и ЕУ под притиском Америке могла да стопира руски гас. То би, како кажу стручњаци, изазвало несагледиве последице по привреду у свету.
Иако би у том најгорем сценарију постојала алтернатива да увеземо гас из ЕУ и Ирана, многима не би одговарало, јер је једино извесно да би енергенти коштали много више. Уследило би затварање многих фирми, колапс економије, инфлација…
Седма криза од другог светског рата
Према речима проф. др Милуна Бабића, члана Академије инжењерских наука Србије, ово је седма енергетска криза од Другог светског рата и најозбиљнија до сада.
„Док Америка увођењем ових енергетских санкција неће угрозити своју привреду, Европу би то озбиљно пореметило. Немачка је, рецимо, потпуно зависна од руског гаса, а прелазак на обновљиве изворе енергије не може да се деси преко ноћи. То би могло да се догоди тек за 15 година. Немачка је погасила доста својих нуклеарних електрана. Друге земље ЕУ су много мање зависне од руског гаса. Уверен сам да би и за Русију у ЕУ прекид испоруке гаса била готово безизлазна ситуација и да до тога неће доћи. Таква опција би значила мањак енергије, много хладних станова, много бесних људи…“
А две недеље рата у Украјину већ изазивају највећу економску кризу последњих деценија.
Раст цена у Западној Европи
У Аустрији је литар евродизела тако већ достигао цену од 3,08 евра, а Грци су се суочили са енормним поскупљењем струје, чија је цена данас већа за чак 500 одсто у односу на 2021. годину! Истовремено, у Немачкој и Шведској вртоглаво су, за само један дан, скочиле цене хлеба, млека, меса, брашна и уља, у просеку за 30 одсто.
Подаци показују да су глобалне цене пшенице и јечма порасле за 31% током 2021. Цене уљане репице и сунцокретовог уља порасле су за више од 60%. Велика потражња и нестабилне цене природног гаса такође су повећале трошкове ђубрива. Тако је цена урее, кључног азотног ђубрива, порасла више од три пута у протеклих 12 месеци.
Због раста цена електричне енергије у Немачкој, челичана Лех-Шталверке у баварском градићу Мајтинген обуставила је производњу. Компанија је саопштила да “економски није изводљиво” да сада ради, пренео је Спутњик.
Стала највећа немачка челичана
Такође, немачки концерн челика Тисен Круп АГ пријавио је вишеструко повећање трошкова електричне енергије. Концерн Тисен Круп АГ саопштио је да су у последњих 6 месеци његови трошкови гаса и струје премашили сто милиона.
Лех-Шталверке годишње произведе више од милион тона грађевинског материјала и троши енергију колико и град од 300.000 становника.
Поред запослених у зависним предузећима, у производном погону ради више од 1.000 радника.
Лех-Шталверке је једина челичана у Баварској. Челичане које користе електричну енергију за топљење старог метала троше много више енергије од оних које користе традиционалне високе пећи, које користе руду гвожђа и кокс од каменог угља.
Србији не прети несташица и раст цена
Председник Србије Александар Вучић каже да је кључно да Србија не учествује у рату у Украјини, као и да нема несташица и да има и горива и житарица.
Он је додао да је у време кризе и поскупљања на светским тржиштима држава преузела део терета на себе, да сачува социјални мир, тако што је обезбедила да се енергенти и основне прехрамбене намирнице не продају по тржишним ценама.
„Свега имамо, а несташице су у главама неких људи. Критикују нас што чувамо социјални мир и нећемо грађанима да наплаћујемо осам пута скупљу струју, колико би коштала по тржишним ценама. Нафта би била скупља 2,5 пута, а рачуни за гас већи осам до десет пута“, рекао је Вучић.
Према подацима Удружења нафтних компанија Србије, просечна малопродајна цена у региону за бензин БМБ 95, од 28. фебруара до 6. марта, била је 1,49 евра по литру, преноси Тањуг.
После Грчке са ценом од 1,94 евра, највишу цену бензина имала је Албанија 1,62 евра, па Хрватска 1,57 евра, Црна Гора 1,54 евра, Румунија 1,5 евра, Србија 1,45 евра, Слованија 1,45 евра и Бугарска 1,39 евра, Северна Македонија 1,36 евра, БиХ 1,3 евра и Мађарска 1,22 евра.
Када је реч о дизелу, просечна цена у региону изноисла је 1,44 евра.
После Грчке која има имала цену од 1,68 евра за литар дизела, следе Албанија 1,61 евра, Хрватска 1,54 евра, Србија 1,52 евра, Румунија 1,48 евра, Словенија 1,47 евра, Црна Гора 1,43 евра, Бугарска 1,37 евра, БиХ 1,29 евра, Северна Македонија 1,224 и Мађарска 1,220 евра.
Шведска
Сандра Медаковић (46), која живи у Шведској, каже да у овој земљи на сукобе у Украјини гледају као на велику опасност по целу Европу.
„Све цене су скочиле за око 30 одсто, а највише хлеб, који сад кошта као литар горива јер се сва пшеница увози! Литар дизела кошта око 2,6 евра, литар бензина 2,2 евра, а толико кошта и литар уља. Ми све брашно увозимо, па је цена пакета од два килограма чак три евра, односно око 355 динара! Килограм пилећих крилаца је око 500 динара када се прерачуна. На срећу, проблем са гасом немамо, јер из Норвешке увозимо смеће које прерађујемо, а онда се на то грејемо“, каже она.
Аустрија
Гордана Микић из Беча каже да је на телевизији чула савет грађанима да се направе залихе хране бар за 14 дана и да се хитно купе најосновније намирнице.
„Цене су због тога отишле превисоко, никад није било скупље, Храна, струја, гас, све је знатно скупље него пре само неколико дана… Цене горива, бензина и дизела, скачу из сата у сат, сваког дана и већ су јуче у неким деловима Беча прешле три евра! То је незамисливо било, нико то није могао ни да претпостави. Ипак, људи не паниче много, осим што припремају залихе. За сада је мирно, јер живот мора нормално да тече, а видећемо шта нас још чека…“, каже Гордана.
Бугарска
Један 77-годишњак преминуо је чекајући у реду да купи јестиво уље у бугаском граду Бургасу. У радњи је био са пријатељем. Ред је био дугачак 500-600 метара. Након дугог чекања, човек је умро када је коначно стигао до палета са јестивим уљем, преноси бугарски медији. Хитна помоћ је дошла на лице места и утврдила смрт човека.
Италија
И у Италији је тржишна катастрофа, каже Микица Лалић који живи у Трсту.
„Цене свега су скочиле драстично! Литар бензина већ је 2,30 евра, а дизел чак 2,50 евра. На аутопуту та цена иде и до 2,80 евра. С обзиром на то да је Трст у близини границе са Словенијом, ми идемо и сипамо тамо гориво јер тамо још није толико поскупело“, каже Лалић за Информер.
Како додаје, људи су у страху, али су и оптимисти и надају се да Русија неће прекинути доток гаса, што им је најважније.
Грчка
Српкиња Ана Николић, која годинама живи у Грчкој, каже да су потрошачима ове недеље почели да стижу двомесечни рачуни за струју и по 1.000 евра за један стан или кућу, што је пет пута више него за исту потрошњу коју су плаћали прошле године.
Немачка
И у Немачкој су све намирнице поскупеле за 20 до 30 одсто, каже Драгиша Саитовић (45), који годинама живи у Минхену.
„Хлеб млеко, брашно, месо, кобасице, сокови, вода, тоалет-папир, све је поскупело! Литар бензина кошта 2,40 евра, дизела 2,32 евра, али те цене расту из сата у сат! Због посла дневно потрошим 20 евра за гориво, а сада ми за исте релације треба скоро 30 евра. Међу народом влада паника, али није тако страшно као што је било када је почела епидемија короне. Мало се ситуација смирила када су из државног врха рекли да неће отказати увоз руског гаса“, каже Саитовић.
Преузмите андроид апликацију.