Министарка спољних послова Немацке Аналена Бербок оценила је данас да су помирење, јаке демократије и умрежена економија значајне за мир на западном Балкану који је, како каже, од непроцењиве вредности за Европу.
Она је у ауторском тексту за „Блиц“ говорећи о рату у Украјини оценила да руски председник својим ратом не напада само Украјину већ и мир у Европи и међународни поредак.
Бербок је указала да Путинов рат води у катастрофу не само Украјину већ и Русију, као и да је његов режим у међународном контексту изолован. То се како је навела, најбоље могло видети на прошлонедељној седници ГС УН где је убедљивом већином усвојена резолуција којом се осуђује инвазија Русије.
„Чињеница да су све земље западног Балкана са правом гласања заједно са Немачком недвосмислено заузеле јединствен став био је снажан и важан сигнал заједништва“, оценила је она.
Према њеним речима, у Европи нема стабилности без мира на западном Балкану и због тога је забрињавајуће обнављање старих конфликта у региону кроз твитове и плакате који величају злоцинце.
„Жустре расправе око статусних питања које прете да ескалирају. Политички званичници који покушавају да сруше интегритет читаве једне државе, зато што то служи њиховим личним интересима. Све то наноси штету не само западном Балкану, него свима нама у Европи“, рекла је Бербок.
Бербок је нагласила да духови прошлости не смеју да спрече пут ЗБ у будућност.
Навела је да се из ране младости сећа стравицћних слика ратова на западном Балкану, и да је за њу као министарку спољних послова, најважније да у региону буде мир и да постоји европска перспектива.
Бербок је нагласила да разуме разочарање региона због додатних кашњења, али је и додала да су они у ЕУ дужни да држе дату реч.
„Стога је важно да међународна заједница неће дозволити да поједини актери у БиХ својим речима и делима пуним мржње дестабилизују своју државу – то би угрозило цео регион“, навела је Бербок у ауторском тексту.
За дијалог Београда и Приштине каже да обе стране морају храбро и прагматично, да превазиђу своје досадасње ставове.
Жеља Берлина је да земље Западног Балкана постану део ЕУ, рекла је она и додала да разуме разочарање региона због додатних кашњења.
Навела је да су за чланство потребно и да судије сузбијају корупцију и организовани криминал, да у државним администрацијама раде чиновници који ће грађанима бити на услузи, без мита.
Неопходно је и да државе негују плурализам који це новинарима дати простор за слободно и критицко изражавање.
„Убеђена сан да на исти нацин на који је Немачка после 1945. мир могла да наде искључиво у ЕУ, тако је нама за трајни мир на нашем континенту потребно да свих шест држава на западном Балкану буду у ЕУ“, поруцила је Бербок.
Преузмите андроид апликацију.