Србија с поносом може да каже да доследно припада земљама у којима родна равноправност није само утопијски теоријски концепт, већ доминантна вредносна чињеница и остварив друштвени циљ, поручио је данас на скупу у Београду министар спољних послова Никола Селаковић.
Он је на конференцији „ОснаЖене мењамо наше заједнице“, коју је организовао Повереник за заштиту равноправности, истакао да жене у српској дипломатији данас имају суштинску улогу.
„Данас је на челу дипломатско-конзуларних представништава Србије у иностранству 14 амбасадорки, између осталих у Паризу, Пекингу, Лондону, Бриселу, Токију, као и шест генералних конзулки и све директорке културно-информативних центара Србије у свету“, поручио је Селаковић.
Он је навео да се, међутим, и даље бележи готово три пута више мушкараца на амбасадорским функцијама у иностранству, али нагласио да се ствари сада мењају.
„У седишту Министарства је већи број жена него мушкараца саветника, што јасно говори да је будућност српске дипломатије у женском роду“, рекао је Селаковић и додао да су жене у Министарству најчешће вредније, одговорније, дисциплинованије.
Шеф српске дипломатије је подсетио да је прошле године обележено 10 година од усвајања Истанбулске конвенције и заједничких напора држава потписница, међу којима је и Србија, у борби против насиља над женама.
„У Србији је створен правни оквир за спречавање свих облика насиља над женама и насиља у породици“, нагласио је Селаковић.
Министарка правде Маја Поповић рекла је да је Србија једна од првих држава потписница Истанбулске конвенције, те посебно истакла да је наша земља постигла успех у заштити жена од насиља у породици.
„Србија је у самом врху у процесу нормативних оквира у заштити жена“, рекла је Поповић и истакла да је одговор државе на насиље над женама недвосмислен.
Позвала је медије да пропрате судске поступке од почетка до краја и да исправно обавештавају о њима.
Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поручила је да је унапређење родне равноправности једно од најважнијих друштвених тема и додала да су родни стереотипи и предрасуде и даље изузетно јаки.
„И даље су жене те које се много чешће сусрећу са дискриминацијом, најчешће на тржишту рада и у вези са материнством“, рекла је Јанковић.
Još sedam dana do kraja konkursa za sponzora Kombank dvorane
Преузмите андроид апликацију.