Прочитајте најзанимљивије догађаје који су се одиграли на данашњи дан.
1074 – Борећи се против кршења целибата, папа Гргур VII наредио је да сви ожењени римокатолички свештеници буду екскомуницирани.
1495 – Током опсаде Напуља, у војсци француског краља Шарла III појавила се епидемија сифилиса која се брзо проширила на остале европске земље. Сматра се да су, дотад непознату болест, донели Колумбови морепловци с Новог континента.
1661 – Умро је кардинал Жил Мазарен, француски политичар италијанског порекла. После смрти кардинала Ришељеа 1642. постао је министар за време регентства краљице Ане и као један од највештијих дипломата свога доба, учврстио темеље на којима је Луј XIV градио хегемонистичку политику Француске према Европи.
1796 – Наполеон Бонапарта оженио је Жозефину Боарне, удовицу бившег француског официра који је гиљотиниран за време Француске револуције.
1814 – Родјен је украјински писац и сликар Тарас Шевченко, највећи украјински песник 19. века, романтичар и револуционар. Поезијом инспирисаном народним стваралаштвом развио је књижевни украјински језик и отворио путеве новој украјинској поезији (збирка песама „Кобзар“, поема „Хајдамаки“).
1831 – Краљ Луј Филип основао је Француску Легију странаца са седиштем у Алжиру.
1862 – Током Америчког градјанског рата догодио се први сукоб оклопних бродова „Монитор“, армије Уније и брода Конфедералне војске „Меримак“. У четворочасовној бици ниједан брод није оштећен.
1888 – Умро је Вилхелм I, пруски краљ од 1861, који је уз помоћ моћног канцелара Ота фон Бизмарка 1871. ујединио 25 немачких држава у Немачко Царство и прогласио се царем.
1890 – Родјен је руски државник Вјачеслав Михајлович Молотов, шеф совјетске дипломатије од 1939. до 1949. и од 1953. до 1956, главни преговарач с нацистичком Немачком у припреми совјетско-немачког пакта о ненападању у августу 1939. Након 30 година које је провео у највишем партијском и државном врху у време Стаљинове диктатуре, искључен је из Централног комитета Комунистичке партије и смењен са свих функција у јуну 1957.
1924 – Италија је анектирала Ријеку, која је од потписивања југословенско-италијанског уговора у Рапалу у новембру 1920. имала статус независног града.
1942 – Јапанске инвазионе снаге су у Другом светском рату окончале заузимање индонежанског острва Јава, тада под холандском колонијалном влашћу.
1943 – Родјен је амерички велемајстор Роберт Боби Фишер, први Американац који је освојио титулу светског првака у шаху. Шампионску титулу стекао је победивши 1972. у Рејкјавику руског велемајстора Бориса Спаског, а изгубио је без меча 1975, када је одбио да прихвати услове Медјународне шаховске федерације, па је за првака света проглашен руски велемајстор Анатолиј Карпов.
1989 – Власти у Варшави званично су оптужиле совјетске службе безбедности за ликвидацију више од 4.200 пољских официра у Катинској шуми у пролеће 1940.
1991 – У Београду су одржане прве велике антирежимске демонстрације. Полиција је грубом силом растурила демонстранте, након чега је центар града запосела војска с тенковима. Током демонстрација на којима је учествовало десетине хиљада градјана, погинули су ученик Бранивој Милиновић и полицајац Недељко Косовић, а више стотина градјана је повредјено. Протесте због бруталности полиције наставили су наредних дана београдски студенти.
1992 – Умро је бивши премијер Израела Менахем Бегин. Лидер илегалне ционистичке групе „Иргун Цеваи Леуми“ четрдесетих, а након оснивања Израела 1948. шеф десничарске партије „Ликуд“, потписао је 1997. у Кемп Дејвиду мировни уговор с египатским председником Анваром ел Садатом, за шта је с египатским председником поделио Нобелову награду за мир 1978.
1994 – Терористи Ирске републиканске армије су извели први у серији минобацачких напада на лондонски аеродром „Хитроу“.
1994 – Амерички песник, приповедач и романописац Чарлс Буковски умро је у Сан Педру. Познат по експлицитном, сировом, понекад и вулгарном књижевном изразу најчешће је причао о симпатичним губитницима са маргина друштва. Најпознатији његови романи су „Забелешке старог покварењака“, „Блудни син“, „Шекспир ово никад није радио“ и збирке кратке прозе „Дјаво је био врућ“ и „Приче о обичном лудилу“.
1999 – Ирански председник Мохамад Хатами допутовао је у Италију, што је била прва посета шефа иранске државе једној западној земљи од исламске револуције 1979. Током тродневне посете Хатами се сусрео и са поглаваром Римокатоличке цркве Јованом Павлом ИИ у Ватикану, као највиши ирански верски лидер који је посетио папу.
2002 – Поново је отворен тунел Мон Блан у Алпима, након великог пожара 1999. када је погинуло 39 особа.
2003 – Тајландска полиција је саопштила да је у тромесечној акцији, која је спроведена широм земље у потрази за производјачима и дилерима синтетичке дроге убијено више од 2.200 људи.
2003 – У Хавани, главном граду Кубе, Европска унија је отворила дипломатско представништво.
2008 – На парламентарним изборима у Шпанији победила је владајућа Социјалистичка партија.
2015 – Швајцарски авион „Солар импулс 2“, који лети искључиво на соларни погон, полетео је из Абу Дабија на пут око света без иједне капи горива. Свет је обишао у 16 етапа и поново слетео у Абу Даби 26. јула 2016.
2017 – Масовни покушај бекства из очајних услова довео је до пожара у дому за незбринуту децу у Гватемали у којем су погинуле 33 девојчице.
2017 – Доналд Туск изабран је на нови двоипогодишњи мандат за председника Европског савета, упркос противљењу Пољске чији је држављанин.
“Njujork tajms” bez dopisnika iz Rusije prvi put od 1921. godine
Преузмите андроид апликацију.