Шефица представништва УНХЦР-а у Србији Франческа Бонели изјавила је, поводом сукоба у Украјини, да се предвиђа да ће са наредним данима број избеглица достићи четири милиона.
„Већ готово 20 година ангажована сам у пружању хуманитарне помоћи у избегличким ситуацијама широм света и ретко када сам виђала егзодус овог интензитета – без сумње највећи у Европи од ратова у бившој Југославији“, рекла је Бонели за „Политику“.
Бонели је говорећи о помоћи земљама које ће поднети највећи терет актуелне кризе, попут Пољске, Молдавије, Чешке, Румуније, Мађарске, поручила да ће Европска унија по први пут у историји активирати Директиву о привременој заштити, што жначи да ће украјинским избеглицама добијање заштите бити знатно олакшано у свим земљама ЕУ.
„Ово је важан моменат у којем је исказана солидарност која је можда недостајала у току избегличке кризе 2015-2016. године“, указала је она.
Позвала је још једном на солидарност са земљама које прихватају избеглице и указала да постоје разни начини да се покаже подршка – од подизања капацитета за пријем избеглица и њихово регистровање до финансијске помоћи и подршке невладином сектору.
„Тренутно планирано, понављам планирамо, да ће у наредним данима бити више од четири милиона избеглица“, рекла је Бонели.
Говорећи о плановима који УНХЦР може да спроведе у тренутној ситуацији, Бонели је рекла да су партнери ЕУ разрадили стратегије за различите сценарије, укључујући и оне који подразумевају велике бројеве људи који напуштају своје домове, унутар Украјине или ван ње.
„Локалне власти су првенствено задужене за регистрацију, пријем, смештај и заштиту избеглицама у својим земљама. УНХЦР их подржава и координише акције које у погледу заштите избеглица спроводе УН и партнери из цивилног сектора,“ рекла је она.
Поручила је да је УНХЦР годинама присутан у Украјини и суседним државама, као и да настављају да раде с представницима локалних власти, честитала им је на томе што држе отворене границе за људе који беже у потрази за сигурношћу и заштитом.
„Објавили смо хитан апел за помоћ Украјини с циљем да прикупимо 1,7 милијарди долара, а поједине земље су се већ обавезале да ће пружити подршку у вредности од једне и по милијарде,“ нагласила је Бонели.
Такође је истакла да су појачали операцију у Украјини и суседним земљама, те да се хуманитарна помоћ састоји од ћебади, простирки за спавање, шаторе, санитарне потрепштине, опрему за бебе и друге неопходне производе.
„УНХЦР је покренуо портал с подацима о броју избеглица, којин се редовна ажурира и који може бити веома користан представницима различитих сфера, укључујући, наравно, новинаре,“ поручила је шефица представништва УНХЦР-а у Србији.
Одговарајући на питање да ли је било контакта с надлежним институцијама у Србији у вези са прихватом украјинских избеглица на нашој територији, Бонели је казала да је „у Србији Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије (КИРС) релевантна институција за пријем и бригу о избеглицама, с огромним и драгоценим искуством.
Додала је да су све планиране активности координисане са КИРС-ом, који је спреман да активира додатне капацитете за пријем украјинских избеглица.
„УНХЦР је спреман да помогне и већ смо тим поводом били у комуникацији с надлежним институцијама,“ указала је она.
Шефица представништва УНХЦР-а у Србији је поручила да су хуманитарне агенције УН, као и њихови партнери из редова невладиних организација остали у Украјини, те да је тренутно њих 155 у Украјини, а више од 100 у региону.
„У оквиру појачавања операције на терену, бројне колеге су отишле у мисију, неке од њих су српски држављани, а неке од наших колега из канцеларије у Београду су такође прошле недеље послате на границу са Украјином,“ казала је Бонели.
Истакла је да у нашој земљи, УНХЦР има велико искуство с пријемом и заштитом избеглица, као и да је тим веома стручан и посвећен пружању помоћи најрањивијим расељеним особама.
Преузмите андроид апликацију.