Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Биосенс Институт – Зграда какву Нови Сад до сад није имао (ВИДЕО)

Нова зграда Биосенс Института, као и сам Институт, биће специфична по многим стварима. Њена изградња је у току на простору комплекса новосадског Универзитета, између Ђачког игралишта, стакленика ПМФ-а и Сунчаног кеја.

Изградња је започета у мају прошле године, а њен завршетак планиран је за 2023. годину. Објекат је део пројекта „Антарес“, вредног 28 милиона евра, од којих ће седам милиона бити издвојено за локалитет БиоСенса у Новом Саду.

Шта је то БиоСенс?

БиоСенс је истраживачко-развојни институт за информационе технологије биосистема, основан је 2015. године и пионир је дигиталне трансформације пољопривреде у Србији. Од оснивања смештен је као „подстанар“ зграде Ректората у Новом Саду.

Истражујући научне и технолошке границе иновативне примене ИТ-а у пољопривреди, Институт тежи да српском, али и светском пољопривредном сектору пружи врхунска дигитална решења како би се уз мање инвестиција остварили већи приноси. Укратко, напредном технологијом до веће ефикасности.

Нови објекат требало би да обезбеди 150 радних места. БиоСенс тренутно броји 120 научника, а циљ је да их буде више од 200, уз пратеће особље.

Зграда какву Нови Сад још увек није имао
Фото: Градске инфо

На парцели од 1.400 квадрата тренутно су видљиви обриси нове зграде научног института, који ће својим запосленима пружити укупно 6.500 квадратних метара површине на располагање.

Оно што је специфично, а несвакидашње за наше просторе, јесте што ће зграда у свом језгру имати гумене носаче које ће омогућити објекту да не осећа спољне вибрације.

У теорији, уколико дође до мањег земљотреса, ако се налазите у згради БиоСенса нећете ни схватити да се земаљско тло померало.

Зашто је то неопходно?
Фото: Градске инфо

Иако се у грађевинарству овакве технологије користе како би се објекти сачували од земљотреса, овде постоји још један веома важан разлог.

На Институту ће се радити са осетљивом микроскопском опремом, развијаће се микро и нано технологија, осетљиви сензори и слични уређаји.

То значи да је потребна апсолутна прецизност, што ће ови „сеизмички изолатори“ и омогућити, како ће смањити директан пренос вибрација из околине.

Како ће зграда изгледати и шта ће се у њој налазити?
Фото: Визуелизација, EuroCons Group

Ова грађевина, у највећој мери сачињена од бетона и челика, имаће, уз приземље, на страни до насипа два, а на супротној четири спрата.

Унутрашњост ће садржати лабораторије, чисте собе, радни простор за запослене, али и за екстерне кориснике, сале за предавања, кантину са пратећим просторијама, санитарне, техничке и помоћне просторије, као и наткривени паркинг.

Investicija budućnosti – Nova zgrada Kliničkog centra Vojvodine (FOTO/VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.