Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Стручњаци објаснили: Зашто се читање књига не препоручује у кревету?

Где је најбоље читати ноћу? Постоји једно место сa когa можда не бисте смели да кренете на ментално путовање у машту, а то је ваш кревет.
Фото: Pexels/cottonbro

Ограничавање броја активности које радите у кревету олакшаће дремање кад за то дође време.

Јесте ли икадa толико утонули у занимљиву књигу да су сати пролазили, а вама се чинило као да се ради о минутима?

Можда сте чак осећали као да вам је живот застао када сте закорачили у свет страница.

То „очаравање“ једна је од многих радости читања. Међутим, постоји једно место с којег можда не бисте желели да кренете на ово ментално путовање, у земље блиске и далеке, стварне и измишљене; а то је ваш кревет.

Зашто читање у кревету може отежати спавање?
Фото: Pexels/cottonbro

Сматра се да ћете ограничавањем броја активности које радите у кревету олакшати себи дремање, кад за то дође време. Ради се о тренирању тела и ума да повежу кревет са сном.

„Не желите проводити пуно времена будни у кревету јер ће то довести до негативног условљавања. Ваш мозак неће знати да ли требате тамо да будете будни или тамо да спавате“, објашњава др мед. Данијел Рифкин.

Стручњак за циркадијални ритам др David Kennaway слаже се да већину занимљивих активности треба држати изван самог кревета, укључујући читање. То не значи да читање не може бити одличан начин да се опустите и припремите за спавање.

Књиге, посебно оне физичке, које нису превише ментално стимулирајуће или узнемирујуће, могу нам помоћи и одвојити нас од дневних стресора који нас могу држати буднима ноћу.
Фото: Pexels/Monstera

Али идеално би било, каже Рифкин, да их читате изван своје спаваће собе.

„Покушајте пронаћи друго удобно место за читање. Када се осећате уморно и очи вам постану тешке, тада одите у своју спаваћу собу како би ваш мозак подсвесно повезао то место са сном – саветује.“

На овај начин некако допуштате да се та поспаност догоди изван спаваће собе тако да када одете у кревет и прислоните главу на јастук брже заспите.

Како бисте време читања учинили још више опуштајућим, укључите „меко“ топло осветљење.

Док јарка светла која имају плаву боју у себи, имају тенденцију да шаљу енергизујући сигнал телу; пригушена, топлија светла су боља за смиривање. Из тог разлога и неки стручњаци препоручују да се у свакој просторији одреди једно светло за дневну употребу и једно за ноћно.

Слободно запалите свећу или покрените дифузор, набаците удобно ћебенце или ставите неку опуштајућу мелодију, било коју нестимулишућу активност која ће вам помоћи да ово најважније прелазно раздобље између будности и спавања учините пријатнијим.

Фото: Pexels/Taryn Elliott

Издвојите себи ово време за одмор сваке ноћи и оно ће добро доћи и вашем сну, а на крају и вашем менталном здрављу и нивоу стреса. Стручњаци за спавање слажу се да би своје кревете требало да резервишемо за спавање и ништа друго.

„Ако често читате у кревету и немате проблема са спавањем, само напред. Али ако вас књиге држе буднима ноћу, могли бисте читање избацити из спаваће собе, и потражити нови угодан простор за вашу релаксирајућу ноћну рутину“, преноси МБГ.


Knjige koje smo voleli tokom 2021. godine

Преузмите андроид апликацију.