Нутриционисти и лекари најчешће препоручују да сваког дана пијемо осам чаша воде, али неки стручњаци кажу да потребна количина зависи од особе до особе.
Без обзира на ова опречна мишљења лекара, оно што је непобитно јесте да је хидратација организма изузетно важна.
Вода је неопходна за метаболизам и нормалне физиолошке функције. Истовремено, она обезбеђује унос есенцијалних материја као што је калцијум, магнезијум и флуор.
Помаже да се избаце токсини из виталних органа, а доноси хранљиве материје до ћелија, хидрира кожу, одржава нормалну телесну температуру, као и притисак.
Међутим, постоје ситуације када заправо не би требало да пијете воду, односно када би њен унос требало да сведете на минимум.
Нефролог Вадим Цветков је открио у којим случајевима би велика количина течности нанела више штете него користи организму.
Стручњак је препоручио да пре свега обратите пажњу на боју урина.
Ако је светложут и може да се опише као провидан, онда то указује на довољан унос течности. То јест, не морате да претерујете и јурите препоручени унос од осам чаша и више.
Наравно, ситуација у којој се не препоручује наливање водом јесте и када сте већ унели довољно друге течности, чајева, сокова и слично. Као и код дехидратације, вишак влаге у ћелијама ће довести до несклада електролита.
Нефролог је указао и на грешку који многи праве, а то је да пију воду одмах након јела.
У овом случају доћи ће до надимања и осећаја тежине у стомаку. Ефекат убрзања метаболизма, који се везује за унос воде, овог пута ће изостати, већ ће само створити веће тегобе.
Још једна грешка коју готово сви који су физички активни праве јесте да узимају течност док вежбају. Др Цветков каже да током интензивног тренинга не треба пити много воде.
Пошто тело губи важне соли и елементе у траговима, свакако је боље пити специјална пића за спортисте која надокнађују ове нутријенте.
Преузмите андроид апликацију.