За динстање на ниским температурама користите маслиново уље. У воду у којој се кувала тестенина не сипајте уље и не бацајте воду у којој се кувала. Прво одмрзните смрзнуто месо, а затим га припремите.
Врло често навика, брзина или чак неки митови у које смо веровали када је у питању припремање нечега, чине да наша јела не буду тако укусна колико сте очекивали.
Ово су најчешће грешке које сви правимо док кувамо, а да нисмо ни приметили:
Кување меса које је управо изашло из замрзивача
Веома је уобичајено да видите људе како ваде комад меса из замрзивача и стављају га на ватру, у рерну или на роштиљ. Ово је велика грешка, јер ће месо, иако споља изгледа да је печено, изнутра бити сирово. Месо је пожељно извадити из замрзивача ноћ пре кувања. Такође можете да га ставите у фрижидер до 24 сата пре кувања да бисте имали довољно времена да се одмрзне.
Сечете сву храну истим ножем
Ако мислите да штедите посао користећи само један нож за све, варате се. Коришћење правог ножа за одређену ствар чини цео процес лакшим и бржим. За резање меса одлучите се за велики нож, за поврће, воће, па чак и живину без костију, одлучите се за мали нож, назубљен нож је идеалан за сечење хлеба.
Мешате свеже припремљен пиринач
Неки људи праве грешку мешањем свеже направљеног пиринча јер ће и даље бити лепљив. То је зато што се мешањем пиринча ослобађа скроб и зрна се ломе.
Не мешајте пиринач током кувања.
С друге стране, не заборавите да користите праву количину воде – обично једна шоља воде за 1/2 шоље пиринча, у зависности од врсте. Сачекајте да пиринач буде готов, без сталног мешања. Ово је у просеку 15 до 20 минута за бели пиринач и око 45 минута за смеђи пиринач.
Сечете месо чим буде готов
Осим што се месо зачини чим се извади из фрижидера, још једна врло честа грешка је сечење чим се печење заврши. Препоручљиво је оставити месо да одстоји неколико минута након што га извадите из рерне или са ватре јер топлота у месу обезбеђује сочност меса.
Коришћење погрешне врсте уља
Нису сва уља за кување иста. Неки су савршени за пржење и сотирање, док други попримају ужегли укус ако се користе на високим температурама. Чисто маслиново уље је тамније боје и јачег укуса и идеално је за припрему сосова и динстање на ниским температурама. Међутим, није баш добро користити га за веће температуре. Биљна уља, као што је сунцокретово, најпогоднија су за пржење и печење. Уље уљане репице долази од уља репице и може се користити за печење, роштиљ и пржење.
Ставите састојке у лонац за кување док је вода још хладна
Друга честа грешка је да се храна ставља у чинију док је још хладна, због чега упија више масти. У идеалном случају, увек загрејте воду, сипајте уље и уз загревање додајте састојке.
Не пробате храну док се кува
Нема ничег лошег у дегустацији хране током кувања, све док постоје идеални хигијенски услови. Важно је да проверите да ли је прелив добар, месо, тестенина или било шта што спремате. Ово вам омогућава да избегнете грешке и даје вам времена да исправите и поправите свој рецепт.
У воду у којој ћете кувати тестенину додајте уље (било које уље). Ово је мит који треба одмах разбити. Додавање уља у воду за тестенине може отежати тестенину, што отежава да се након тога залепи за сос. То је зато што се маст не меша са водом.
Бацате у воду у којој се кувала тестенина
Воду у којој се кувала тестенина најчешће бацимо. Ово је велика грешка, јер се ова вода користи да би сос био конзистентнији и укуснији. Због тога се препоручује да се ова течност пребаци у чинију и помеша са сосом, који ће постати гушћи.
Резање лука на погрешан начин
Да ли вам очи сузе када сечете лук? То се дешава када га исечете на кришке, што разбија ћелије и изазива ослобађање гасова који у комбинацији са сузама изазивају печење очију. На срећу, постоји решење за ово. Исеците га оштрим ножем пратећи смер влакана лука. То су пруге које се протежу од корена до стабљике. Идеално је исећи на траке. Ово ће гарантовати мању производњу иритирајућих аеросола.
Преузмите андроид апликацију.