Турска централна банка је задржала данас, други месец заредом, референтну камату на 14 одсто, упркос скоку инфлације на скоро 50 процената након прошлогодишњег циклуса смањења кључне каматне стопе, који је изазвао кризу националне валуте лире.
„У току је свеобухватна ревизија оквира монетарне политике са циљем перманентног подстицања веће употребе лире (лиризације) кроз све инструменте политике“, саопштио је комитет за монетарну политику централне банке Турске, преноси Ројтерс.
Лира се после објаве одлуке турских монетарних власти стабилизовала према долару, након што је претходно благо ослабила на 13,62 лира за долар на преподневном трговању.
Турска централна банка је почела да ублажава монетарну политику у септембру 2021. године, при чему је до краја године смањила референтну камату за 500 базних поена због, како наводи Ројтерс, притиска председника Тајипа Ердогана, у чијем је новом економском плану приоритет дат кредитирању, производњи, извозу и запошљавању.
Лира је лани пала за 44 посто према долару због забринутости везаних за прерано попуштање монетарне политике, али се ове године стабилизовала захваљујући државним интервенцијама на тржишту валута и програму заштите депозита у положених у лирама од депрецијације.
Међугодишња инфлација у Турској је у јануару порасла на 20-годишњи максимум од 48,69 процената, а већина економиста предвиђа да ће у наредним месецима премашити 50 посто и остати близу тог нивоа током већег дела године, нарочито ако централна банка поново почне са ублажавањем политике, додаје британска агенција.
Преузмите андроид апликацију.