Да ли сте се икада запитали док сте гледали у свој сиромашан шпил у партији ремија, ко су ове личности на картицама, које су опчиниле готово читаво човечанство? Ко је та краљица због које смо се посвађали са најбољим пријатељем у току партије таблића? Ко је жандар који је употпунио „Ројал флеш“ у партији покера која вас је те године одвела на море? Ко је тај краљ који је запечатио више судбина, него најсуровије историјске личности?
О томе како су карте стигле до Европљана и данас постоји више теорија. Највероватнија је да су допутовале из Кине, Индије и Персије и то сасвим сигурно у другој половини 14. века јер од тада потичу прве црквене забране које обећавају пакао свакоме ко се буде коцкао и поклекао пред овом “ђавољом работом”.
Састав и изглед шпилова разликовао се од државе до државе, а слично је било и са бројем карата. Италијански шплиови, на пример, имали су 56 карата. Уобичајени шпил од 52 карте који је данас најраспрострањенији води порекло од француских карата из 15. века.
Историчари и данас нагађају да су карте са четири знака – треф, пик, каро и херц (детелина, лист, ромб и срце) представљале четири средњовековна слоја друштва. Трефови тако симболизују сељаке (детелина је храна за свиње), пикови аристокрафију (као шиљци на копљима, симбол витезова), карои богаташе, а херцови црквене старешине.
Негде у ово време почиње и масовнија производња карата која ускоро потпуно замењује ручно осликавање које је прво постојало. Француски мајстори постају познати широм Европе пре свега зато што су усавршили производњу уз помоћ дрвеног блока и бакарне плоче што им је омогућило да карте производе много брже него било ко други.
Управо они почињу и да додељују имена “картама са лицима” тј. краљевима, дамама и жандарима мада су се идентитети особа које су представљале мењали у зависности од произвођача и његових жеља.
Краљеви
Није изненађење да је краљ карта, управо она која је кроз историју највише мењана.
Краљ херц
1. Карло Велики – франачки краљ крунисан 800. године, први цар Франачког царства и први цар у западној Европи након пропасти Западног римског царства.
2. Шарл VII Победник – француски краљ из династије Валоа који је владао средином 15. века. Успео је да ослободи Француску од Енглеза током Стогодишњег рата и реформише војску и државу.
3. Шарл VI Луди – Интересантно је и то да у већини шпилова краљ срце једини нема бркове. Разлог за то треба тражити управо у начину производње ових карата. Неки мање вешт произвођач, каже прича, лоше је израдио дрвени калуп и тако изменио првобитни дизајн карте. Краљ срце је тако изгубио бркове, а и првобитна секира му је замењена за мач. Неки су у овоме видели намеру да се овај краљ представи као Шарл VI Луди (није имао бркове) и који је био ментално оболео и за кога се причало да се убио пробуразивши се мачем. Зато се ова карта некада зове и “краљ самоубица”.
Краљ пик
Давид – библијски краљ Израела и Јудеје. По предању био је наследник првог краља Израела Саула и онај који је ујединио 12 израелских племена.
Краљ каро
Гај Јулије Цезар – римски војсковођа, политичар и писац.
Краљ треф
Александар Велики – македонски краљ и чувени освајач који је створио царство које се простирало од Грчке до Индије.
Краљице/даме
Идентитет краљица на картама још је теже утврдити неко краљева јер оне нису биле тако познате. Ово је најраспрострањеније тумачење.
Краљица херц
1. Јудит – библијска личност, лепа удовица која је искористила своје женске чари и лукавство да одсече главу асирском војсковођи Холоферну.
2. Изабел од Баварске – жена Карла VI и мајка Карла VII
Краљица пик
1. Атина – грчка богиња мудрости
2. Јованка Орлеанка – хероина Француске из Стогодишњег рата, спаљена на ломачи.
Краљица каро
Рахила – библијска пророчица и прва жена пророка Јакова, једног од три велика јеврејска патријарха, мајка Јосифа и Венијамина.
Краљица треф
1. Аргина – анаграм речи регина што на латинском значи краљица или може означавати искривљен облик имена Аргеја како се звала митолошка принцеза из Арга.
2. Агнес Сорел – прва званично призната љубавница неког француског краља. Била је омиљена конкубина краља Карла VII.
3. Јунона – краљица богова у римској митологији, еквивалент Хере.
Жандари
Имена жандара тј. витезова остала су константна и никада се нису мењала.
Жандар херц
Ла Ир – Етијен де Вињолес, саборац Јованке Орлеанке, витез и херој Француске.
Жандар пик
Холгар Дански – личност из данске епске поезије, витез Карла Великог који је по легенди отет од стране вештице Морган ла Феј, сестре краља Артура.
Жандар каро
Хектор – тројански јунак, син тројанског краља Пријама и Ахилов супарник кога је овај убио током Тројанског рата.
Жандар треф
1. Јуда Макавејски – херој јеврејске побуне против владавине Селеукида у 1. век пре нове ере.
2. Ланселот – други витез из легенде о Артуру, заљубљен у краљицу Гиневру.
Након Француске револуције прекинута је пракса штампања имена на картама, јер је било потребно што пре раскинути са било каквим монархистичким обележјима.
Реч је дакле била о привременој пракси и зато се може рећи да данашње краљевске фигуре на картама (нарочито када знамо да се већина њих производи у Кини) вероватно немају много тога заједничког са својим првобитним узорима. Прича је, ипак, остала.
Преузмите андроид апликацију.