Индекс телесне масе категорише људе на основу тежине и висине, а развио га је Адолф Кетле, пре два века. У питању је скрининг метод за гојазне људе, али да ли је BMI заиста индикатор здравља?
BMI је формула која користи тежину и висину како би се особа класификовала у категорије: неухрањен, здрава тежина, гојазан или претерано гојазан. А самим тим, свака категорија повезана је с одређеним здравственим ризицима.
BMI-е категорије
Неухрањено: мање од 18.5
Здрава тежина: од 18.5 до 25
Гојазно: од 25 до 30
Претерано гојазно: преко 30
Ектремно гојазно: преко 40
Како израчунати BMI?
Тежина (кг) : Висина² (м) = BMI
Али да ли је BMI заиста важан?
Према стручњацима, у питању је индивидуална тежина за индивидуалну висину. Али у случају рачунања индекса телесне масе, не узима се у обзир проценат мишића или масних наслага које појединац има.
Исто тако, прекомерна тежина може бити узрокована и неким обољењима. Други фактори које треба узети у обзир су и начин исхране, физичка активност, наследни фактори, ниво стреса итд.
Одређене групе људи не би требало да узимају BMI у обзир, а то су: професионални и рекреативни спортисти и мишићаве особе, труднице, сениори и деца.
Стручњаци упозоравају да је BMI само један од фактора који би требало узети у обзир када је у питању праћење целокупног здравственог стања.
Ипак, индекс би могао бити од помоћи у случају одређених обољења као што су дијабетес типа 2, висок крвни притисак или кардиоваскуларне болести.
BMI не би требало да буде једини фактор приликом одређивања здравља, али може бити добра путања ка испуњењу циљева.
Бољи индикатори здравља
Проценат масти у телу, према стручњацима, представља бољи индикатор здравља у односу на BMI. А проценат масти укључује и обим струка у односу на висину, ниво стреса, крвни притисак, ниво холестерола, као и ниво шећера у крви.
За крај, стручњаци закључују: телесна тежина јесте важна, али постизање идеалне тежине није гаранција здравља!
Преузмите андроид апликацију.