У години када се обележава 330. рођендан Петроврадинске тврђаве, чак 45 уличних објеката на том подручју, реновирао је и реконструисано, али то није крај.
У периоду од 2017. године до данас, на подручју Петроварадина и Града Новог Сада изведени су бројни конзерваторско-ресаураторски радови на обнови фасада и кровова, као и на бројним објектима у предграђу Петроварадинске тврђаве.
Жеља да се сачувају културно и архитектонско наслеђе и да се удахне нови живот у споменике који чувају културу овог града, кроз бројне пројекте полако се остварује.
Синиша Јокић, директор Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада, истиче да је до сада урађено 45 уличних објеката, али да се радови настављају пуном паром.
У току су радови на војним објектима и Музеју
„Урађено је укупно 45 уличних објеката, као и на крововима двориштих објеката, осим на објектима у власништву Војске Републике Србије и сакралних објеката. Тренутно се изводе радови на објектима Војске Републике Србије. Такође су планирани радови на обнови и израђена је пројектно-техничка документација за обнову ентеријера и екстеријера Музеја Града Новог Сада (радови у току) и Једноставне касарке, на две капије: Леополдова и каприје Великог шанца (радови у току)“, каже Јокић.
Јокић наводи да су бројни објекти, а који су од културно-историјског значаја обновљени и у самом Новом Саду.
Они су добили ново рухо: дуагчка листа обновљених објеката
Од објеката у Новом Саду обновљени су следећи: у Милетићевој 5, Милетићевој 9, Дунавској 12, као и објекти у Дунавској 15, фасадна декорација у Милетићевој 11 и забат на Трифковићевом тргу 2, објекат у Алмашкој 5, на Тргу слободе 4, Дунавској 27, Кисачкој 20, Милетићева 27, 29, Дунавској 33, Змај Јовиној 6, Ђуре Јакшића 7-9, на цркви Светог апостола Павла (Војна болница у Петроварадину), Златне греде 25 и 10, Краља Александра 4, западна и јужна фасада Владичанског двора у Новом Саду, одновљене су фасаде на објектима на Булевару Михајла Пупина 11, 13, 15 и 17, кућа Милунке Савић у Степановићеву.
Бројни пројекти су реализовани у у оквиру пројекта Европска престоница културе.
Титула коју је понео Нови Сад, ипак неће успорити радове већ ће се установе и сама власт на челу са градоначелникм Милошем Вучевићем додатно ангажовати на очувању и радовима споменика и центара културе.
О томе сведоче и радови који су у току.
„Тренутно се раде објекти у Улици Јована Ђорђевића 3-9, на Тргу Марије Трандафил 12, (14 се планира) и настављени су радови на кући Илије Нешина у Ковиљу. Планирани су радови на Синагоги, цркви у Доњем Ковиљу, наставак радова на команди гаризона Војске Србије, радови на обнови Шилерове куће у Петроварадину (радови у току). Радови се изводе у ентеријеру куће бана Јелачића у Петроварадину“, каже директор Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада.
Спомен плоче прецима у част
Јокић додаје да су урађени радови на споменицима, али и на спомен плочама које су битне за очување културних споменика.
Изведене су мере техничке заштите на јавним споменицима: промена имена на спомен плочи споменика Жртвама рације, израда нове спомен плоче Соњи Маринковић, конзерваторско-рестаураторски радови на споменику Породица, на Кеју жртва рације, Буктињи у Лединцима, израда реплике бронзане плоче споменика Ђуре Јакшића, санација спомен-гробља бораца НОР-а на Градско гробљу у Новом Саду, санација надгробних споменика на заштићеним старим гробљима (Феликса Парчетића на Католичком гробљу и Косте Јорговића на Успенском гробљу.
Израда реплике антолија Розеншилд фон Паулин на Успенском гробљу у Новом Саду. Изведени су конзерваторско-рестаураторски радови на споменику Светозару Милетићу на Тргу слободе у Новом Саду, конзерватоско-рестаураторски радови на скулптури Олге Јанчић, на Петроварадинској тврђави, спомен крстови Првог светског рата у порти Алмашке цркве и Успенске цркве, партерно уређење Успенске цркве и обнова оригиналне капије и ограде од кованог гвожша и мермера.
Обновљен је надгробни споменик Јована Ј. Змаја, крст у Улици Патријарха Рајачића у Петроварадину, надгробни споменик Васе Стајића, Милана Петровића, сандација споменика три крста на Католичком гробљу, надгробни споменик Вилта Волмоша на католичком гробљу.
На Успенском гробљу обновљени су: надгробни споменик Косте Трифковића, Јована Обреновића, надгробни споменик Јосифа Руњанина, Јована Храниловића на гркокатоличком гробљу.
Гробно место са надгробним спомеником десет стрељаних родољуба у Сремској Каменици, издрада реплике спомен-плоче владике Иринеја Ћирића, инфо-табле на Успенском гробљу, урађена је санација Футошке цркве као и радови на уређењу храма Св. Луке у Бегечу.
Обновљена су улазна и излазна капија римокатоличке цркве Узвишења Светог Крижа у Петроварадину – набраја Јокић и додаје:
Инфо-табле на кући Милеве Марић, на добровољачком дому у Кисачкој улици, руским ратним заробљеницима из Првог светског рата на Војном гробљу у Петроварадину.
Инфо-табла са именима српских војника из Првог светског рата помрлих у болницама у Новом Саду, инфо-табла стрељаним Новосађанима априла 1941. године на Алмашком гробљу и онима који су страдали за време бомбардовања Новог Сада 6. априла 1941. године.
Значај Петроварадинске тврђаве
Споменици на Петроварадину и предграђу, али и самом Новом Саду, имају велики значај не само за овај град већ и за целу Србију.
На питање због чега је важна њихова обнова и њихово очување, директор Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада, истиче: „Петроварадинска тврђава са предграђем је културно добро од великог значаја, јединствена барокна целина на овом подручју, која има изузетан туристички потенцијал и културно-историјске вредности. Све наведене обнове су од изузетне важности за очување градитељског наслеђа и непокретних културних добара на територији Града Новог Сада“, закључује Јокић.
Katakombe: Neosvojivi lavirint koji krije mnoštvo tajni (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.