У Србији је до последњег пресека потврђено 8.187 новооболелих од ковида 19, док је од последица ове болести преминуло 67 особа.
Тестирано је 22.349 особа.
На респиратору је 191 пацијената.
Од почетка епидемије тестирано је 8.491.582, позитивно је било 1.834.974, а преминуло је 14.366.
„Свака нова варијанта је заразнија, временом ће постати ендемске“
Баш као и код омикрона, бол у грлу, главобоља, сузне очи, знојење, болови у мишићима, па и неким случајевима вртоглавица, могу указивати да сте заражени подваријантом „стелт“.
За две године ковид 19 мутирао је неколико пута, док су први симптоми били углавном слични у свим варијантама. Ипак, оно што знамо је, да је степен заражавања увек био већи од претходног соја, а разлика се осликавала и у клиничким сликама. Омикрон је најзаразнији сој до сада, а од подваријанте „стелт“ очекује се да је макар за нијансу заразнији од свог првобитног облика.
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић објашњава за домаће медије када и зашто се јављају вртоглавице код „стелт омикрона“, и да је у суштини разлог тај да онај ко већ има проблем са вртоглавицом, она ће се можда јавити као симптом.
„Појединачно се јављају вртоглавице, свако индивидуално реагује. Онај ко има проблем са вртоглавицама, може имати када се инфицира, даље, као што ће они који имају проблем са зглобовима и мишићима, имати такве проблеме док су инфицирани. Дакле, то није нека општа карактеристика јер су симптоме углавном исти као код обичног омикрона. Оно што ми примећујемо код омикрона да имамо контрадикторне информације, и потребно је време како бисмо знали прецизно и класификовали све и како иде. Шта ми сада имамо? Имамо велики број позитивних, а с друге стране имамо хоспитализацију која и даље споро расте“, објашњава професор Тиодоровић, који истиче да не постоје неке битне разлике између стелта и обичног омикрона.
Ипак није крај? „Уморни смо“
Питање када ће крај пандемије је питање од милион долара, рекао је директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији Фабио Скано.
Скано је поручио да није време за опуштање, и да државе треба да имају свест о томе да је тренутно средина пандемије.
Омикрон би, додаје, могао указивати на то да се у будућности ближи крај пандемије коју описујемо као ванредну ситуацију.
„Међутим, тај тренутак није сада и дефинитивно је прерано за опуштање“, оценио је нови директор канцеларије Светске здравствене организације у Србији.
Он је у интервјуу за Тањуг указао на то да се очекују нови сојеви који ће се лакше преносити.
„Биће још слова грчког алфабета у будућности. Ми сада знамо шта делује, морамо то применити и колективно и индивидуално, како бисмо се од тих сојева заштитили“, поручио је.
Каже да садашњи број случајева какве нисмо имали раније ствара огроман притисак пре свега на примарну здравствену заштиту, а не на болнице као раније, што, каже, говори о централној улози коју примарна здравствена заштита има у здравственом систему земље и колико је важна не само за спречавање будућих пандемија, већ и за здравље и добробит људи у Србији.
Наглашава да се, за разлику од многих других земаља, здравствени систем Србије није урушио услед пандемије, што је резултат рада и залагања и институција али и појединаца.
Преузмите андроид апликацију.