Министар заштите животне средине Ирена Вујовић обишла је локацију на којој се налази суботичка Регионална депонија, на Биковачком путу, у присуству градоначелника Суботице Стевана Бакића, председника општина Сента, Кањижа, Бачка Топола, Мали Иђош, Чока и Нови Кнежевац, који су претходно потписали уговоре о набавци возила за одношење смећа.
Министарка је, током посете, обишла постројење за сепарацију отпада и ЈКП „Чистоћа и Зеленило“, које је задужено за предају отпада на Регионалној депонији, која га потом прерађује.
Градоначелник Суботице Стеван Бакић истакао је да су ова посета и данашњи дан веома значајни, не само за Суботицу и квалитет животне средине нашег града, него и за шест општина чији су председници присуствовали догађају, а које су такође укључени у пројекат изградње и опремања Регионалне депоније.
„Захваљујујем се Министарству заштите животне средине и Влади Републике Србије која је омогућила реализацију набавке 25 најсавременијих возила за транспорт отпада, вредне 320 милиона динара. Нарочито истичем захвалност министарки Ирени Вујовић која је дала огромну подршку код реализације овог пројекта, као и код реализације многих пројеката пре овога. Честитам, такође, локалним стручним службама које су обавиле свој део посла, да данас коначно будемо надомак озбиљног и квалитетног управљања отпадом, важним за око 260 хиљада грађана који живе у општинама које покрива Регионална депонија“, рекао је Бакић.
Суботица преузима седам камиона за транспорт смећа капацитета 16 кубика , један камион мање носивости, од 12 кубика, као и два аутоподизача за контејнере, а остала возила преузеће поменуте општине.
„Тиме се заокружује пројекат започет још 2012. године, вредан укупно 24 милиона евра, којим ће стање животне средине читавог простора северне Бачке и великог дела северног Баната бити значајно унапређено, кроз раздвајање и обраду отпада. То је резултат одговорне и успешне еколошке политике државе Србије на челу са председником Александром Вучићем. Град Суботица ће наставити да подржава ту политику“, навео је Бакић.
Као пример узета је велика депонија у Александрову која заузима велику површину, којаће захваљујући оваквом пројекту бити уклоњена и на тај начин решен вишегодишњи проблем грађана који живе у њеној близини.
Истичући значај који овај пројекат има за све грађане севернобачког али и неколико општина севернобанатског округа, министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, захвалила се на сарадњи градоначелнику Бакићу и свим учесницима пројекта, у настојањима да промене на боље еколошку слику у својим општинама.
Када говоримо о управљању чврстим отпадом, свакако је то један од приоритета министарства и, можда, проблем који највише мучи грађане Србије. У складу с тим ми смо обишли Регионални центар у Суботици, који ће свакако радити у бољем и већем капацитету захваљујући овој опреми, која ће моћи адекватно да одвози комунални отпад. Оно што следи је затварање несанитарних и дивљих депонија широм ова два округа, а управо предуслов за то је и Регионални центар који постоји“, истакла је Вујовић и рекла да слика где на једном месту имамо опрему вредну скоро 3 милиона евра, свакако није свакодневна и да ће свих 17 аутосмећара и 8 аутоподизача значајно унапредити квалитет животне средине и управљање чврстим отпадом у срединама које су добиле опрему.
Она је нагласила да је разговарала са градоначелником Бакићем о затварању Градске депоније која и даље прима део отпада, и поред постојања Регионалног центра, и да се усмере све снаге да поменути центар ради у пуном капацитету.
Министарка Вујовић је позвала градове и општине да учествују на актуелним конкурсима Министарства, и подсетила грађане да од пре неколико дана функционише апликација где грађани имају могућност да пријављују еколошке проблеме, а да је за десетак дана колико функционише, стигло око 600 пријава проблема, од којих се највећи део односи на сметлишта и депоније.
„Екологија је борба свих нас заједничка, морамо да будемо уједињени око ових проблема и да сви заједно подижемо свест о значају екологије“, подвукла је Вујовић, истичући да се када је реч о севернобачком округу, ради о једном од ретких округа који има регионалну депонију по свим европским стандардима, захваљујући партнерима из ЕУ, који су учествовали у финансирању.
Преузмите андроид апликацију.