Долазак српског председника на отварање Зимских олимпијских игара у Пекингу представљао је не само исказ поштовања према једној пријатељској држави већ и прилику да се политички и економски односи између две земље још више продубе.
Председницима Србије и Кине овај последњи сусрет у Пекингу био је чак седми по реду. Само та чињеница довољно говори о блиским личним контактима који су свакако допринели изградњи бољих билатералних односа. Током тог састанка два лидера, као и делегација две земље, потврђено је „челично пријатељство“ Србије и Кине, али и најављено склапање историјског економског споразума.
Наиме, две стране су најавиле Уговора о слободној трговини између Србије и Кине и то до краја текуће године.
Свакако да ће један такав споразум имати изузетан значај и да ће у великој мери допринети свеукупном економском развоју Србије. Наиме, робна размена између две земље последњих година драматично се увећала, а кинеске инвестиције спадају у оне које су значајно допринеле расту БДП-а Србије.
Посебно су важна кинеска улагања у рударско-металуршки комбинат у Бору и у железару у Смедереву. Инвестиције у те привредне субјекте истовремено су растеретиле српски буџет енормних субвенција и учиниле те компаније највећим српским извозницима.
Уговор о слободној трговини би свакако подстакао нове кинеске компаније да следе пример Зиђина и ХБИС групе.
Доласком у нашу земљу кинески инвеститори имали би отворена важна тржишта ЕУ и Русије, а истовремено и слободно тржиште своје земље што би им појефтинило увоз репроматеријала и других средстава за производњу.
Поред тога, Србија би постала једна од најпривлачнијих дестинација за улагаче широм света, јер би потенцијални инвеститори имали слободан приступ тржишту од преко две милијарде и три стотине милиона становника.
И без овог уговора Србија предњачи у региону, па и Европи, по привлачењу страних инвестиција.
Самим тим, можемо да претпоставимо колико би слободна трговина са Кином повећала тај процес улагања у нашу економију. Чак не морамо ни посебно наглашавати какву важност би такав уговор са Кином имао за наше домаће привреднике. Наравно, уколико буду спремни да на прави начин одговоре могућностима какве једно тако велико тржиште пружа.
Поред ових економских бенефита, никако не смемо занемарити ни политички аспект таквог уговора. Несумњиво да Кина Србији на тај начин даје посебан значај и јасно је сврстава у ред својих најближих савезника.
Није тајна да је Србија и пре најаве склапање поменутог уговора имала ближе односе са Кином од свих земаља у региону Западног Балкана, па можда и шире. Учестали сусрети српског и кинеског лидера потврда су те тезе.
Као близак савезник и неко ко гради стратешко партнерство са Кином, једном од најмоћнијих земаља света, Србија суштински улаже у своју будућност. Пошто процене светских економских и геополитичких стручњака говоре да ће Кина пре или касније потиснути САД са места водеће силе света, можемо рећи да Србија већ сада гради блиске и савезничке везе са будућом доминантном светском силом.
Српска дипломатија тиме прави значајан искорак, размишља дугорочно и стратешки, што нам нажалост није било својствено у прошлости. Неретко смо политику водили стихијски, прилагођавали се тренутку, а о дугорочним плановима није било ни говора.
Партнерство са Кином показује да се и то мења и да је „челично пријатељство“ данас, залог за стратешко савезништво у будућности.
Аутор: Срђан Граовац
Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Претходни ауторски текст Срђана Граовца можете прочитати овде:
Преузмите андроид апликацију.