Почетна > Свет
Свет

Откривен ген важан за дуг живот – старост ће се лечити?

Ретка варијанта гена забележена је код људи који су доживели 100 и више година успорава темељне процесе старења, тврде аутори нове студије, објављене у часопису ПНАС.
Фото: Pixabay/PublicDomainPictures

Научници који су спровели ново истраживање како би открили који механизми стоје иза ове делотворности сматрају да би нова открића требало да омогуће развој лекова против старења.

Истраживања процеса старења и могућности његовог успоравања последњих година постају све популарнија јер би могла да постану темељ за лукративну анти-ејџинг индустрију.

Истраживања су показала да метформин, један од лекова за дијабетес, продужава животни век оболелих од дијабетеса иако би било за очекивати да они живе нешто краће. Тај лек је наводно врло популаран међу милијардерима Силицијске долине.

Важна улога гена Сирт6 у старењу

Једна је од мета научника који се баве старењем, међу осталим, и ген Сирт6. Бројна истраживања већ су раније утврдила да су активности тог гена, који се може наћи код људи, али и код бројних животиња, важне у ћелијским функцијама и болестима, у поправљању ДНА те да су снажно повезане са дуговечношћу.

У новој студији Вера Горбунова са Универзитета Рочестер у Њујорку и њене колеге одлучили су да пронађу механизме којима он делује на дуговечност јер је то разумевање кључно за евентуални развој супстанци које би могле да имају учинак на старење.

Истраживање молекуларне функције и улоге Сирт6 у старењу и дуговечности код винских мушица показало је да појачана експресија Сирт6 у експерименталним условима утиче на животни век код нижих вишећелијских организама еукариота, баш као и код бројних виших организама. Такође је утврдило да је кључни механизам којим појачана експресија да Сирт6 узрокује продужење животног века потискивање активности транскрипције дМyц протеина који се повезује са стварањем бројних тумора код људи.

Повећање нивоа експресије гена Сирт6 продужује животни век мишева.

Додатно, аутори су показали да се експресија Сирт6, појачана помоћу система за укључивање гена GeneSwutch-Gal4, довољна за продужење животног века може покренути у одраслој доби, а не искључиво током ране фазе развоја. То значи да би евентуални лекови могли да делују на трајање живота чак и ако организам није програмиран за појачану експресију Сирт6 у раној фази развоја.

Наиме, у свим досад спроведеним истраживањима научници су генетски модификовали животиње тако да инхерентно имају појачану експресију Сирт6; нису им накнадно давали терапије.

Зашто баш Сирт6?

Сирт6 није једини ген који учествује у поправљају ДНК. Но, водитељка новог истраживања Вера Горбунова сматра да је он из терапеутске перспективе занимљивији од других јер се чини да је поправак ДНК његова главна функција.

На пример, ген FOXO3 такође учествује у поправљању ДНК, но будући да је задужен и за неке друге функције у ћелији, појачавање његове функције имало би утицаја и на неке друге битне механизме у ћелији. То Сирт6 чини једном од потенцијалних мета за развој нових анти-ејџинг терапија.

Но треба имати на уму да је пут од лабораторија до лекова обично врло дуг.

Војној струци признат статус научне дисциплине

Преузмите андроид апликацију.