Током прошле године у Кину је извезена храна у вредности од 18,9 милиона долара, што је раст од 50,9 одсто у односу на 2020.
Кина је дуги низ година на врху листе највећих увозних партнера Србије, а робна размена има тенденцију знатног раста.
У прошлој години је достигла рекордне 5,3 милијарде долара, а Кина је у 2021, после Немачке, била наш други спољнотрговински партнер у робној размени са светом, изјавила је за „Политику“ Татјана Матић, министарка трговине туризма и телекомуникација.
Навела је да би ово требало да буде седми споразум о слободној трговини са Кином. Први корак ка овом споразуму је размена нацрта споразума о слободној трговини, са којим треба да се упознају све релевантне институције и да се припреми и реализује комплексан процес преговора у који морају да буду укључени представници свих релевантних ресора.
Након тога, потребно је да влада усвоји платформу за преговоре и одреди преговарачки тим у коме ће се наћи представници надлежних институција, објаснила је она.
„У овом тренутку не може се рећи колико ће рунди преговора бити одржано. По правилу то су веома обимни споразуми, који поред основног текста, садрже и бројне анексе, као што су листе робе или услуга, правила о утврђивању земље порекла робе. Преговори који су претходили закључивању једног од последњих ССТ (са Евроазијском економском унијом) трајали су, примера ради, око три године“, изјавила је Матићева.
На питање у којим областима би Србија могла да профитира од овог споразума, одговорила је да Кина има одређени интерес за наше пољопривредно-прехрамбене производе (житарице, месо, семенска роба, смрзнуто воће, вино).
У 2021. години највише смо извозили месо (6,4 милиона долара), дуван (4,6 милиона), масноће уља (2,1 милион), пића и алкохол (1,7 милиона), воће (1,6 милиона). А током прошле године у Кину је извезено пољопривредно-прехрамбених производа у вредности од 18,9 милиона долара, што је раст од 50,9 одсто у односу на 2020, наводе из Министарства трговине.
Преузмите андроид апликацију.