Нафта је поскупела данас за више од једног процента и близу је седмогодишњег максимума достигнутог на претходној трговинској сесији.
Забринутости у погледу снабдевања и политичке тензије у источној Европи и на Блиском истоку довеле су до тога да цене „црног злата“ у јануару забележе највећи месечни раст у протеклих скоро годину дана.
Цена европске нафте Брент је порасла за 1,07 долара или за 1,2 одсто, на 91,10 долара за барел на азијском трговању у 03:25 часова по среднојевропском времену, након што је у петак ојачала за 69 центи. Уговарање куповине за испоруку у марту истиче касније данас, извештава Ројтерс.
Највећи део тржишне активности се сада односи на уговарање куповине Брент нафте за испоруку у априлу по цени од 89,51 долара, што је пораст од 99 центи или 1,1 посто.
Америчка WTI нафта је поскупела за 1,07 долара, односно за 1,2 процента на 87,89 долара по барелу, настављајући узлазни тренд од петка када је ојачала за 21 цент.
Оба типа нафте, који важе за глобалне ценовне референце, забележила су у петак највише нивое од октобра 2014. године, од 91,70 долара и 88,84 долара, респективно, и шесту узастопну недељу раста.
Цене нафте су у јануару укупно порасле за око 17 одсто, највише од фебруара 2021.
Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) и њени савезници предвођени Русијом, група названа ОПЕК+, договорили су се да од августа прошле године повећавају пумпање сваког месеца за 400.000 барела дневно (bpd), али у томе нису успели јер су неке чланице имале проблеме с ограниченим капацитетима.
Тржишни аналитичари процењују да ће ОПЕК+ на састанку 2. фебруара вероватно одлучити да се држи планираног повећања производње од 400.000 барела дневно и у марту.
Цене нафте показују знаке прегревања јер трговци предвиђају озбиљан мањак понуде ове године, оцењује колумниста Ројтерса Џон Кемп, напомињући да су залихе већ ниске и да глобално постоји мало слободних капацитета за повећање пумпања у кратком року.
Evropa mora da diverzifikuje svoje izvore snabdevanja energijom?
Преузмите андроид апликацију.