У Новом Саду, на кеју који данас носи име Кеј жртава рације, фашистички окупатор је у такозваној „јануарској рацији“ од 21. до 23. јануара 1942. извршио масовно стрељање више од хиљаду недужних грађана Новог Сада.
Само током јануара 1942. године за три дана убијено је преко две хиљаде Новосађана и бачено у Дунав под лед.
Једина кривица убијених је што су били рођени као Срби и Православци и што су поседовали имовину.
Поред Срба, масовно су убијани Јевреји и Роми.
Читава рација у Шајкашкој (јужној Бачкој) и Новом Саду организована је од стране мађарских хонведских окупатора под командом регента Миклоша Хортија.
Повод за рацију био је проналазак седамнаест пушака код Срба Шајкаша, којима је војнички позив у крви.
Међутим, прави циљ рације је била кампања етничког чишћења усмерена против српских и јеврејских цивила (укључујући жене, децу и старе), као и пљачка њихове имовине.
Из данас доступних извора видимо да је рација планирана знатно раније и да је акција разоружавања у Шајкашкој само искоришћена као изговор за спровођење планираног геноцида.
Скоро сва места у јужној Бачкој су била захваћена рацијом, а највише Чуруг, Госпођинци, Шајкаш, Ђурђево, Мошорин, Тител, Лок, Гардиновци, Вилово, Жабаљ, Бечеј, Србобран, Темерин и Нови Сад.
Укупно је убијено око четири хиљаде цивила, укључујући скоро хиљаду жена и петсто деце.
У рацији су учествовали мађарска војска и жандармерија, као и мађарска државна краљевска полиција у Новом Саду.
На жалост, и поједини новосадски Мађари су учествовали у масовним убиствима својих суграђана и ишли од улице до улице и изводили људе из својих кућа који су касније убијани и бацани под лед у Дунав.
Сви непосредни извршиоци злочина су одликовани мађарским „Крстом народне одбране“ (Nemzetvédelmi Kereszt) као и „Споменицом јужних крајева“ (Del–videki Emlekerem).
Данас се навршава осамдесет година од тог страшног злочина…
Као и сваке године одржан је помен жртвама погрома.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић заједно са представницима државних органа и гости из амбасада присуствовали су обележавању 80. годишњице Новосадске рације на Кеју жртава рације код споменика „Породица“.
Они су поставили венце, а затим су, симболично, спустили венац у Дунав са брода Речне флотиле Војске Србије.
Врховни рабин Србије Исак Асиел такође је присуствовао и одржао је беседу и молитвени помен, а потом су у име Српске православне цркве молитвени помен и беседу одржали викарни Епископ топлички Јеротеј и викарни Епископ мохачки Дамаскин, будући да, патријарх Порфирије и епископ бачки Иринеј нису у могућности да присуствују из здравствених разлога.
Наша два народа, данас, имају односе на историјском максимуму који је круцијалан за Србију и сам Нови Сад, град који поседује богатство испреплетености различитих култура које су снажна веза међу људима и народима који овде живе.
И управо такав однос је неопходан да се овакав злочин никад не понови.
Преузмите андроид апликацију.