Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Заблуде у које сте веровали – правила „здраве“ исхране која вам неће помоћи да смршате

Од клубова за мршављење до кето дијете, одрицања од свега што заиста вреди јести до жеље за „магичном пилулом“ која би могла да вам омогући да изгубите килограме једном заувек, постоји толико много опција.
Фото: Pexels/Trang Doan

Дакле, ако сте један од оних људи који ове недеље крећу на дијету, можда се осећате збуњено. Са толико метода за које тврде да су „најбоље“, култура исхране је помутила једноставне основе губитка масти, остављајући многима од нас већи струк него раније.

Грејем Томлинсон, познат као фитнес кувар за својих милион пратилаца на Инстаграму, постао је популаран јер је пресекао глупости и дао људима алате који су им потребни да изгубе тежину. Грем је против било каквих строгих правила са слабим научним доказима који говоре људима да избаце групе хране или понуде брзо решење.

У својој новој књизи он наводи кључне „трендове“ у исхрани којих се треба клонити

1. Једите одређеним данима

Дијете (као и пост за време празника) постају све популарније, јер говоре људима да једу редуковано само одређеним данима у недељи, или између одређених сати у дану.

Грејем на то каже: „Када погледате корпус доказа, заправо нема разлике између повременог поста и само смањења уноса калорија. Ако смањите период у коме једете, рецимо на само од 12 до 20 часова, мања је вероватноћа да ћете јести више калорија, што има савршеног смисла“, рекао је он.

„Међутим, ако неко одлучи да поједе хиљаде калорија унутар оквира, онда је то некако контрапродуктивно. То се заправо не заснива ни на чему биолошком или физиолошком. То је више само нека врста нуспроизвода смањења количине времена у којој можете да једете.“

2. Не једите после 18 сати
Фото: Pexels/Stas Knop

Неки од људи које познајете могли би вам рећи „Ја једноставно не једем после 18 часова“. Грејем каже да није доказано да то у колико сати вечерате има „икаквог значаја за губитак телесне масти“. Оно што је важно јесте колико калорија у току 24 сата уносите и колико калорија трошите“.

Међутим, ограничавање једења до касно у ноћ може вам помоћи да заспите, што је често занемарен стуб здравља који може промовисати здраву тежину.

3. Избаците рафинисани шећер

И колачић и манго имају висок садржај шећера, али некако сви мисле да не смеју да поједу ниједан колачић. Грејем каже: „Људи мисле да никада не треба да једете колачић јер мора да је лош, а манго је добар. Али заправо, оба су веома различите врсте хране које можете укључити. Ради се само о разумевању једноставних разлика.“

Фото: Pexels/Pixabay

Манго садржи витамине, хранљиве материје и влакна. Колачић, иако има малу здравствену вредност, прилично је једноставан, укусан и доноси вам радост.

„Можете апсолутно да укључите оба у своју исхрану“, рекао је Грејем. „Многи људи кажу да постоји добар шећер и лош шећер, али не постоји. Све се метаболише исто. Оно што бих рекао је само умерен унос.“

4. Престаните да једете угљене хидрате

Исто важи и за угљене хидрате, који се избацују из исхране као што је кето. Грејем је рекао: „Зашто бисте желели да избаците хлеб, тестенину и пиринач када нема доказа који би указивали на то да ће довести до већег гојења?“

Фото: Pexels/Magda Ehlers

Аргумент је да рафинисани „бели“ угљени хидрати нису толико засићујући због мањег садржаја влакана.

Али Грејем је приметио студију у којој су учесници јели само бели пиринач и воће током одређеног временског периода и изгубили у просеку по 10 килограма. „Зашто су толико смршали? Зато што су били у калоријском дефициту“, рекао је Грејем, додајући да су угљени хидрати „основни део исхране“.

5. Пратите план оброка

Строги 12-недељни план исхране и вежбања вам обећава нову фигуру? Али будите упозорени – придржавање веома строгог режима може довести до тога да вам брзо понестане ентузијазма и можда нећете ништа научити на дужи рок.

Грејем каже: „Када дођете до краја плана, помало сте заглављени и на крају се враћате на оно на шта сте навикли. Други аспект је да ови планови оброка не задовољавају друштвени живот. Шта се дешава ако имате рођенданску вечеру, зар једноставно нећете ићи? Или ћете уживати у нечему што није у плану, а онда, технички, нисте успели? То једноставно није баш флексибилно и погодно за нормално функционисање“.

6. Пратите план вежбања

Вежбање је камен темељац здравља. Наравно, пронађите начин да се активирате на начин који ће вам омогућити да уживате и искористите предности губитка тежине као нуспојаве. Али немојте се заглавити радећи нешто што мрзите само зато што мислите да ће то убрзати ваш губитак тежине.

Грејем каже: „Кључ је у томе да уживате у вежбању тако да је већа вероватноћа да ћете наставити са њим. Ако не волите тренинг снаге, покушајте да ходате или да се пењете уз брда, или друге активности“.

7. Дијета са шејковима и супама
Фото: Pexels/A Koolshooter

Дијета која замењује оброке шејковима или супама може вам дати брзе резултате. Али, осим што је – да се суочимо с тим – депресивна, дијета нема ефекат на дуг рок, „осим ако не планирате да пијете шејкове до краја живота“, рекао је Грејем.

Рекао је да се људи на крају враћају на стару исхрану јер нису научили ништа о здравој исхрани и заглаве се у јо-јо ефекту. „Они не граде одрживе навике које ће трајати до краја живота, што им је потребно“, рекао је Грејем.

8. Узимајте суплементе

Већина суплемената је непотребна, рекао је Грејем, упозоравајући на ствари попут „сагоревача масти“ и „капсула за метаболизам“. „Постоји врло, врло мало науке која би то потврдила“, рекао је он.

Фото: Pexels/Pаvel Danilyuk

„Једини суплементи које бих препоручио људима, посебно који живе у Великој Британији, за опште здравље били би ствари попут витамина Д и висококвалитетних рибљих уља и можда мултивитамина.“

9. Придружите се клубу за мршављење

Твоја најбоља другарица жели да се придружиш клубу за мршављење са њом у новој години, а ти си одушевљен, пошто си видео снимке људи пре и после дијете у промоцијама. Али, у основи, ове групе за исхрану „не едукују своје чланове на једноставној претпоставци о дефициту калорија и порцијама – што је кључно за побољшање здравља и губитак тежине“, рекао је Грејем.

По Грејемовом мишљењу: „Они вас одводе од принципа које морате да знате да бисте постали ослоњени на њих, тако да они настављају да добијају новац. То је као покретна трака људи који су можда мало смршали, не разумеју како се то догодило јер није било едукације, а онда из истог разлога поново добијају на тежини. Онда се враћају у клуб за мршављењеи томе никад краја“.

10. Држите се „добре“ хране и избегавајте „лошу“ храну
Фото: Unsplash/Freddy G

Грејем је упозорио да се храна не означава као „добра“ или „лоша“ јер би то могло довести до искривљеног погледа на храну. Рекао је: „Можда ћете се осећати јако лоше што једете чоколадицу јер мислите да је висококалорична и да нема хранљивих материја. Али у контексту ваше укупне недеље, то је 200 калорија. Није смак света. Оно што радите током дуге утакмице је оно што се заиста рачуна“.

У међувремену, овакав начин размишљања може прикрити да „добра“ здрава храна такође може бити веома калорична. Узмите тренди путер од кикирикија – 40 г на парчету тоста износи 340 калорија у поређењу са вашим омиљеним „несташним“ џемом, који има само 195 калорија.

Konzumirajte integralne žitarice i smanjite šećer u krvi

Преузмите андроид апликацију.