Већина сведске популације се приликом упознавања или поздрављања, рукује.
За наше крајеве можда јесте карактеристичан загрљај приликом сусрета. Може се рећи да смо народ који воли да се грли. Међутим, приликом упознавања или пословних сусрета руковање је незаобилазно.
Пружање десне руке, као знак добрих намера датира из прошлих времена. То су била времена када се оружије лако потезало, те се показивање десне, слободне руке, тумачило као порука „немам оружије“,“немам лоше намере“.
Руковање иако траје свега неколико секунди, оно може много рећи о нама. Како стручњаци наводе, само руковање не би требало да буде дуже од три секунде. Све преко тога се сматра неприкладним.
Зато обратите пажњу како се рукујете, али исто тако на који начин се рукују ваше колеге, пословни партнери, али и особе из вашег приватног живота.
Начини руковања остављају снажан утисак, а могу да се доживе на три основна начина, а односи се на то да ли желимо оставити осећај надмоћи, да ли надмоћ препуштамо другима или начин руковање када желимо оставити осећај равноправности. Сва три осећаја директно су повезана са положајем длана при руковању.
Руковање са оба длана
Овај начин руковања је познат као „политичко руковање“ или „рукавица“. Када неко, приликом руковања, другим дланом поклопи ваш длан, он жели да вам саопшти да сте вредни његовог поштовањаи да жели дозу блискости са вама. Овакав начин руковања избегавајте при првом сусрету, јер ћете тако оставити утисак улизице.
Положај длана открива да ли желите надмоћ
Најчешћи начин руковања јесте испружених дланоава, када вам је длан под правим углом у односу на подлогу. То је знак да не лажете и да сте равноправни. Када вам неко пружа руку са дланом окренутим на доле, знајте да жели оставити утисак надмоћи и доминације. Насупрот томе, длан окренут на горе знак је да особа која пружа длан на тај начин препушта контролу особи са којом се рукује.
Избегавајте мек стисак руке
Најгори утисак приликом упознавања, чини се да оставља мек, млитав стисак руке. Овај беживотан начин руковања шаље сигнале о карактеру те особе, који је највероватније исти као и сам стисак руке. Највероватније је реч о особи која је незаинтересована и без могућности да преузме одговорност и акцију.
Спустите на земљу особу која жели доминирати
Како стручњаци кажу, ако особа шаље знаке да жели бити доминантна над вама, приликом руковања можете искорачити једном ногом напред. Тако ћете на неки начин „заузети“ његов простор. Такође, приликом руковања, ако ухватите његов зглоб шаке, разоружаћете и најдоминантнијег „агресивца“.
Ко први треба да пружи руку
Као што смо рекли, руковање траје око три секунде. Положај длана треба да је у висини лакта, а стисак треба да буде ни превише јак, али никако мек. Недопустиво је да се током руковања, супротна рука, најчешће лева, држи у џепу. И наравно приликом руковања, немојте гледати у страну, већ искључиво гледајте особу са којим се рукујете у очи.
Иницијатор руковања треба да буде старија особа млађој, жена мушкарцу, али се жени оставља могућност одабира да ли ће се поздравити руковањем, само осмехом или климањем главе. Када је пословно окружење у питању то увек треба да буде надређени. Он треба да пружи руку ниже позиционираној особи.
Уколико сте у иностранству, обратите пажњу и ускладите се са културом и обичајима те земље.
Ако сте у Русији, знајте да они воле чврст стисак руке и нипошто се немојте руковати у рукавицама. У Латинској Америци водите рачуна да не истргнете брзо руку, јер они то тумаче као одбијање. Аустријанци баш воле да се рукују, они то чине чак и са децом.
Уколико сте у Јапану, препустите домаћину да иницира руковање. Исто водите рачуна о дубини наклона који је карактеристичан за ову земљу.
Даме које посете арапске земље треба да сачекају да саговорник први пружи руку. Ове земље су врло конзервативне када је опхођење према женама у питању. Често мушкарци не желе да се рукују са женама.
Преузмите андроид апликацију.