Почетна > Бизнис
Бизнис

Туристичке агенције дугују грађанима више од 20 милиона евра

Велики број оних који нису искористили заменска путовања захтева од агенција повраћај новца, јер нису информисани да је рок продужен још годину дана.
Фото: Unsplash/pecchio

Грађани који нису искористили своје ваучере за нереализована путовања уплаћена још на почетку пандемије, ових дана се све више јављају туристичким агенцијама и траже повраћај новца. Иако је у новембру одлуком Владе Србије уредба о заменским ваучерима продужена на још годину дана, многи путници очигледно нису били информисани о томе.

Како каже Александар Сеничић, директор „Јуте”: „Има више позива од почетка ове године и реч је о онима који нису знали да је обавеза агенција да им врати новац одложена до јануара следеће године“.

„Уредба је продужена још у новембру због целокупне ситуације у туристичком сектору и чињенице да агенције нису у могућности да врате новац путницима. Пандемија, као и криза коју је донела у наш сектор имала је за последицу масовна отказивања туристичких путовања која су делимично или у целости била уплаћена закључно са 15. мартом 2020. године. Како се околности нису и даље знатно промениле у интересу и путника и туристичке привреде, као и опстанка агенција било је да се ова уредба одложи“ објашњава Сеничић.

Последњом изменом уредбе о заменским путовањима, предвиђено је да путник може да искористи заменски ваучер најкасније до 31. децембра ове године. Уколико се и после тог рока одлучи за повраћај новца агенције ће бити дужне да износ рефундирају најкасније до 1. фебруара следеће године. Према последњим подацима, туристичке агенције у Србији грађанима дугују више од 20 милиона евра за нереализована путовања, а тај новац очекује око 65 000 путника. Сматра се да је тај износ још и већи јер нису урачуната ђачка путовања и екскурзије. Дуг би, како се претпоставља, уз ђачке екскурзије, могао да достигне и 26 милиона евра.

Ипак, треба подсетити да је на туристичком тржишту било много проблема и потреса. Осим што је знатан број агенција престао да ради, догодио се и банкрот једног великог туроператера, агенције „Музеидис” која је покривала велики број аранжмана у Грчкој. Са друге стране било је проблема и са агенцијама које су имале дуговања према путницима који су уплатили аранжмане у Италији у коју уопште није могло ни да се путује. Просечне цене аранжмана износиле су око 200 евра, у великом броју случајева нису уплаћени у целости, док су скупља путовања била резервисана у Шпанији и Италији.

Svetska banka zadržala prognozu rasta Srbije na 4,5 odsto za 2022.

 

Преузмите андроид апликацију.