Почетна > Бизнис
Бизнис

Српски ИТ ће имати 120 000 запослених до 2025. године

Информационе технологије више извозе него пољопривреда, а у првих десет месеци прошле године извезли су 1,5 милијарди евра.
Фото: Unsplash/Danial Igdery

У Србији би до 2025. године број запослених у ИТ индустрији могао да порасте на 120.000, односно да се повећа за чак три пута, саопштено је из „Мајкрософта”.

„Највећи број радних места очекује се на подручју развоја софтвера, клауд технологија, науке о подацима и сајбер безбедности. Кроз процес дигиталне трансформације све гране индустрије су постале повезане са ИТ сектором, тако да ИТ индустрији нису потребни само програмери, већ и познаваоци продаје, производње, здравства и банкарства“ рекао је Милан Госпић, директор Мајкрософта у Србији.

Према подацима Народне банке Србије извоз информационо-технолошког сектора у првих десет месеци 2021. достигао је око 1,5 милијарди евра, што је за 28 одсто више него у истом периоду годину дана раније.

Премијерка Ана Брнабић недавно је коментаришући анализу НБС рекла да је тренутно ИТ сектор највећа извозна грана и да је надмашио пољопривреду у висини извоза. Нагласила је и да информационо-комуникациони сектор има веће учешће у БДП-у него грађевинарство. Да би илустровала колико је овај сектор нарастао навела је да је 2008. извоз ИТ-а износио 178 милиона евра, као и да је у овом сектору 2016. било запослено 19 000 а данас их је 43 500.

Михаило Гајић, директор економске истраживачке јединице „Либек”, казао је да је наш ИТ сектор добар, али не одскаче пуно од регионалног тренда. Ми смо на нивоу Бугарске и Румуније. Према његовим речима вредност извоза по запосленом у ЕУ је у просеку око 80 000 евра, док је Бугарској и Румунији око 35 000 евра, колико је и у Србији.

Novozelandska vinarija otvorila aviokompaniju

 

Преузмите андроид апликацију.