Од како је почела пандемија корона вируса пола милиона људи у Шри Ланки живи у сиромаштву, све скупљи трошкови живота су приморали многе да смање издатке за основне животне намирнице и страхује се да би ова земља могла да прогласи банкрот.
Велетрговци пиринчем који тргују из Петаха, комерцијалног центра у главном граду Коломбу, чекају купце у својим радњама, а војска је добила овлашћење од државног врха да контролише цене основних намирница, баш као што је пиринач, јер се Шри Ланка суочава са све дубљом финансијском и хуманитарном кризом.
Страхује се да би у 2022. години ова земља могла да прогласи банкрот с обзиром на рекордну инфлацију, пораст цена и све празнију државну касу, наводи се у извештају лондонског дневника “Гардијан“.
Економски суноврат са којим је суочена Шри Ланка, Влада са председником Готабајом Рајапаксом на челу и грађани, делимично је изазван непосредним утицајем пандемије и сломом туризма, али додатно је убрзан и високом државном потрошњом и смањењем пореза, наводи “Гардијан“.
У неповољне макроекономске чиниоце спадају и огромне отплате дуга према Кини, уз девизне резерве које су на најнижем нивоу у последњој деценији.
Војсци Шри Ланке је дат задатак да обезбеди промет основних артикала, укључујући пиринач и шећер по фиксним државним ценама, али ни ова мера није умањила свакодневне невоље грађана ове острвске земље.
Светска банка процењује да је од почетка пандемије 500.000 људи пало испод границе сиромаштва уз рекордну инфлацију која је у новембру достигла 11,1 одсто и вртоглав пораст цена који је и добростојеће грађане довео у позицију да се боре да прехране своје породице, додаје лондонски дневник.
Преузмите андроид апликацију.