Она говори енглески, руски, немачки и шпански језик. Ауторка је три научно истаживачка рада, своје знање о геоинформатици надоградила је на престижном Палацки Универзитету у Оломоуцу, у Чешкој. Она је Дајана Тешић, студенткиња докторских студија на ПМФ-у и двоструки носилац специјалних признања за постигнут одличан успех током студија.
Као студенткиња која је дошла из мањег места, није могла ни да замисли како ће изгледати живот при доласку у Нови Сад.
Дајана студира смер за који каже да би се могао назвати и примењеном географијом. На Природно-математичком факултету, Департману за географију, туризам и хотелијерство покренут је нови смер – Геоинформатика.
-Геоинформатика, на челу са географским информационим системима (ГИС), представља индустрију која доживљава велику популарност у свету због могућности да на савремен начин приступи решавању сваког задатка у чијем центру се налазе просторни подаци. ГИС је моћна платформа за прикупљање, анализу и визуелизацију географских података која нам помаже да донесемо боље одлуке. На нашем департману се студенти припремају за прикупљање, обраду и приказ просторних података, као и примјену ГИС-а у области просторног планирања, животне средине, обновљивих изворе енергије, паметне пољопривреде и многих других области- рекла је Дајана.
Рођена у Бијељини, а сада са адресом у Новом Саду, Дајана је у току основних, мастер и докторских студија чак 8 пута била на студенским разменама- у Чешкој, Хрватској, БиХ и Аустрији.
-У Чешкој сам провела један семестар где сам слушала предмете и студирала заједно са осталим редовним студентима. Оно што сам могла приметити јесте да се код нас на факултетима много више пажње посвећује теорији, док је пракса у Европи примарна ствар. Такође, у Србији се студенти доста више труде, више поштују професоре и жељни су нових знања у поређењу са вршњацима које сам имала прилику да упознам- казала је наша саговорница.
Једино место које је навело на размишљање о останку јесте Салзбург, где је била 4 пута на стручном усавршавању. истиче да јој је сваки одлазак тамо дао огромна искуства, како животна, тако и у стручном погледу.
-Како је време одмицало, схватила сам да ипак највећу радост осећам када сам овде, међу својим људима, у својој земљи, радећи оно што волим и преносећи знање стечено у Европи новим генерацијама студената- истакла је Дајана и додала да би волела да посети Кубу, која јој је тренутно највећа жеља.
U 2022. godini će se mnogo više snimati domaći filmovi i serije
Као свој највећи успех би издвојила то што је и поред свих обавеза успела да избалансира између приватног и професионалног живота, као и да није изгубила особину да се радује сваком новом успеху.
-Када сте докторанд, притом укључен у наставу, слободно време је релативан појам. Осим испита, ту су и семинарски и научни радови, као и стручно усавршавање и припрема наставе. Поред тога, са сестрама сам покренула бренд Хаwе који нема много додирних тачака са мојом професијом. Све ове обавезе су довеле до мањка слободног времена, али када ухватим дане са којим сатом “вишка”, волим да их проведем активно, планинарећи или возећи бицикл- открила нам је Дајана.
Као студенткиња која је дошла из мањег места, није могла ни да замисли како ће изгледати живот при доласку у Нови Сад.
-Познат је као град љубави и толеранције и управо то ми је и пружио. Универзитет у Новом Саду и Природно-математички факултет су прво место где сам се осећала као свој на своме. Због могућности студирања на буџету, живота у студентском дому, коришћења студентске мензе и многих других студентских погодности, студентски живот је био у великој мери олакшан. Када су после првих десетки дошле и стипендије за најбоље студенте, а затим и студентске размене, дошло је и до моје одлуке да свој животни пут наставим баш ту где сам провела најљепше дане свог живота – у Новом Саду- испричала нам је саговорница.
Преузмите андроид апликацију.