Споразум о слободној трговини на Балкану (ЦЕФТА) допринео је расту извоза чланица између 40 и 80 одсто, рекао је на завршној конференцији („CEFTA Week”) у Скопљу директор Цефта секретеријата, Емир Ђикић, саопштили су организатори скупа.
„Оно што је сада најважније је будућност и потенцијали које она доноси, а то је повећање бруто домаћег производа (БДП) од око шест-седам одсто уколико Цефту доведемо до нивоа интеграције који постоји у ЕУ”, рекао је Ђикић.
Цефта споразум потписале су 2006. године у Букурешту Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Македонија, Молдавија, Румунија, Црна Гора, Србија и Привремена административна мисија Уједињених нација на Косову у складу са УН Резолуцијом Савета безбедности 1244.
Македонски министар економије Кресхник Бектесхи који је отворио конференцију истакао је значај Цефта споразума за развој регионалног тржишта и економски опоравак од последица ковид-19 пандемије.
„Ове године смо успели да започнемо и завршимо важан посао у оквиру македонског председавања организацијом Цефта и имплементације Акционог плана за заједничко регионално тржиште. На нама је да наставимо да испуњавамо обавезе и даље развијамо Споразум кроз стварање повољних услова за трговину за пословни сектор и стимулацију конкуренције”, рекао је Бектесхи.
У оквиру македонског председавања бројним Цефта телима и кроз вођење преговора за успостављање механизма за решавање спорова, унапређени су, како је рекао, слободан проток робе кроз елиминацију баријера, проток услуга и институционални капацитети у оквиру Цефта структура.
Кључна достигнућа у оквиру Цефта Споразума у 2021. години, како је наведено у саопштењу, су промена правила о пореклу роба, што је утицало на већу флексибилност и донело додатне бенефите за привреду.
Осим тога, ове године је финализована и одлука о електронској трговини у оквиру Цефте, усаглашене су одлуке о признавању АЕО програма и професионалним квалификацијама.
Lavrov: Sumnjamo da će naš zahtev o širenju NATO dobiti zamah
Преузмите андроид апликацију.