Вероватно сви знамо како Земља изгледа из свемира, захваљујући више од пола века слика које добијамо од горе. На пример, чувена слика „Earthrise“ (излазак Земље) Била Андерсона из летелице Аполо 8.
Међутим, нисмо свесни „величине“ тих слика, као и уложеног рада и труда у циљу побољшања наше перцепције живота на планети Земљи.
1. Разлика у само десетак дана
На овим сликама се виде Велика језера и њихова покривеност ледом у току ледене сезоне која званично траје од 1. децембра до 30. априла. На првој слици из 20. фебруара покривеност је на сезонском највишем степену од 46% који се поклапа са просеком у последњих 50 година. Ипак, 3. марта, услед бројних климатских фактора, покривеност пада на 15% од укупне површине језера.
2. Сусрет континената
Астронаут Ендру Морган усликао је, из Међународне Свемирске Станице, тренутак где се „сусрећу“ Африка и Азија.
3. Недостижне висине
Још једна слике из МСС-а, овог пута усликана од стране Рендија Бресника. Слика показује Хималаје и њихов највиши врх Монт Еверест.
4. Ноћна светлост
Ноћне слике корисне су у праћењу незаконитог пецања, померања морског леда, и помажу у смањењу светлосног загађења.
5. Пешчане олује
Сателитске слике нуде другачију перспективу дешавања на планети, у поређењу са „површинским“ сликама. На овом примеру се прате пешчане олује у Азији и њихов утицај на квалитет ваздуха.
6. Цветање плаво-зелених алги
Надлежности су упозориле становништво да се клоне језера Burrinjuck као и реке Murrumbidgee у Аустралији због недавног цветања плаво-зелених алги, које могу наштетити популацији рибе, бити фаталне за кућне љубимце или изазвати стомачне инфекције код људи.
7. Поплаве у Мозамбику
На овим сликама видимо последице тропског циклона који је погодио Мозамбик. Разлика између слика је само три дана.
8. Упорност фитопланктона
Фитопланктони, познатији као микроалге, су кључни део океанских и слатководних екосистема. Научницима и даље није јасно зашто су се у периоду од 21. јула до 5. септембра појавили у толиком броју. Они су заслужни за светлоплаву боју на слици.
9. Промена боја река
На слици се види река Рио Гранде у распону од 34 године. Недавне студије су показале да се доминатна боја великих река у САД-у променла и до једне трећине у последњих 35 година.
10. Снег у нестајању
Насин сателит Тера прати планину Фуџи која је забележила рекордно ниску покривеност снегом у последњих 20 година.
На приказаним примерима видимо да сателитске слике нису само другачија преспектива живота на земљи. Биле у природним или прилагођеним бојама, оне откривају само неке од дешавања које обликују будућност наше планете.
Уколико желите да сазнате још ствари на ову тему посетите www.earthobservatory.nasa.gov
Преузмите андроид апликацију.