Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Колико је времена дневно потребно посветити игрању са децом?

Деца треба да осете да их примећујемо, да их разумемо и да су нам важни. Када се осећају повезани са родитељима, желе да буду кооперативнији, а као што је квалитетно време важно за одржавање партнерског односа, тако је важно и за изградњу односа са дететом.
Фото: Pixabay/StockSnap
Шта је тако посебно у „квалитетном времену“ са децом?

Дакле, чак и ако сте код куће цео дан са својом децом (као што су многи од нас били током пандемије), то не значи да сте заиста посвећени и фокусирани на њих. Дакле, шта је време посвећено деци или квалитетно време проведено са њима? У оваквом дружењу са својим малишаном потпуно се одричете родитељске контроле и улазите у дечији свет игре, било да се ради о игри са луткама, грађењу коцкица или рвању на кревету, читању приче или игрању друштвених игара. Количина времена проведеног на овај начин може бити од неколико минута до сат времена, али стручњаци саветују да ће већ 10 до 20 минута дневно по детету учинити чуда у вашој вези.

Ако се ради о породици са двоје деце, да сваки родитељ проведе петнаест минута квалитетног времена са сваким дететом, имате 30 минута интензивног и фокусираног времена по детету. Ако сте самохрани родитељ са двоје деце, можда ћете морати да пошаљете једно дете са цртаним филмом у собу док проводите „посебно време“ са братом или сестром. (Иако знамо да време пред екраном није благослов, али имајте на уму да дружење са сваким дететом поништава негативне последице провођења времена испред екрана).

Фото: Pixabay/5311692

Одвојено и квалитетно проведено време са дететом није усмеравање детета на разне догађаје и куповину играчака које жели, већ урањање у његов свет маште и игре и активног учешћа у њему. Реч је о дружењу са дететом са ставом „Ја сам твој. Шта желиш да радиш? „.

Како функционише „посебно време?“

Када одлучите да проведете „посебно време“ са својим дететом, учините то обавезним делом свог дана, једноставно га укључите у свој распоред. То може бити било које доба дана које одговара вашој породичној динамици и активностима. Разумљиво је да је после много обавеза или стреса на послу понекад тешко да се концентришете на игру, да сте можда преуморни, или једноставно „немате живаца“, или чак нисте ни један од родитељи који воле да се играју.

Али после неког времена, када осетите повезаност са дететом, која настаје након таквог дружења, „посебно време“ ће за вас, као и за ваше дете, постати извор радости и „пуњења батерија“.
Фото: Pixabay/White77

Можда се питате како ћете свакодневно смислити подједнако занимљиве игре и активности за себе и своје дете, али вам заиста ништа није потребно. Препустите свом детету да води игру, оно је најбоље у томе, а ви га само пратите. Многи родитељи се не осећају у игри са својом децом на свом терену. Они једноставно нису у стању да се спусте на детињаст ниво и да се укључе у активну игру. Или, можда се осећају боље само када им се помогне са децом, али када је у питању игра, више воле посматраче. Али кључно је да омогућите свом детету да вас упозна на другачији начин, да у вашим активностима и малим животним биткама нађе партнера у вама.

После неког времена приметићете да сте и ви срећнији и опуштенији, а ваша деца ће упознати вашу забавну страну.

Међутим, ради се о само петнаест минута активне игре дневно са сваким дететом посебно. Није тако тешко, зар не? Ако не мислите да су то неки немогући задаци, можете само да вијате по стану и голицате. И оваква игра се може уклопити у било који део дана, важно је да дете добије вашу пуну пажњу и пажњу, да вас не ометају мобилни телефони и екрани, да се одвојите од одраслих брига и за тих 15 минута ти си дете. Вољно одвајање времена за игру и дружење са дететом је кључни елемент. Чак и ако сте један од родитеља који је код куће са дететом 24 сата дневно, 7 дана у недељи, „посебно време“ у којем ћете бити фокусирани само на једно дете може донети велике промене у вашем односу. Као што за партнера треба да одвојите посебно време да би ваш однос био квалитетан, тако је и са децом. Реч је о ставу „Ја сам потпуно твој и можемо шта хоћеш“, а такав став и мало дете схвата и чита као знак љубави, подршке и потпуне посвећености.

Šta je neophodno učiniti kako bi deca istrajala u vanškolskim aktivnostima (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.