Професор Горан Стојановић са Факултета техничких наука у Новом Саду успео је да са својим научним тимом дође до невероватног проналаска.
Реч је о заштитној маски која открива све вирусе у телу, што у будућности може знатно помоћи лекарима при доношењу праве дијагнозе код пацијента. Маска пружа и невероватну заштиту од коронавируса.
Изум Професора Стојановића настао је као иновативно решење у примени електронике на текстилу.
Микрочипови у маскама начињени су од посебних металних нити, а поред заштите од вируса маске нуде низ разних могућности, које су од велике важности за дијагностику здравља човека. Уз помоћ маске, могу се открити болести као што су кандида и хелико бактерија.
„Када је почела епидемија коронавируса, онда смо око нас и ми сами носили маске и родила се идеја да маске не морају само да служе за заштиту од преноса вируса него да им доделимо неке нове функције“, саопштио је Горан Стојановић са Факултета техничких наука у Новом Саду.
Њихов изум одушевио је бројне научне кругове. Али како заправо та маска функционише?
„Маска функсионише врло једноставно. Све што треба да урадите је да ставите маску на лице и уз помоћ сензора који се налазе на њој могу се детектовати сви вируси и бактерије, и на основу тога може се донети права дијагноза која вам може помоћи у лечењу ваше болести“, додао је он.
Маска је дизајнирана тако да служи за вишекратну употребу, а микрочип у њој може да издржи до 6 прања у веш машини. На основу влажности нашег дисања она може да открије неке болести, које су у још раној фази.
„Овде управо видимо да током нашег говора долази до промене влажности ваздуха у маски чиме долази до промене и капацитивности. И рецимо дугорочно ова маска може да ухвати наш ритам дисања“, рекао је Митар Симић са Факултета техничких наука у Новом Саду.
Цена овакве маске била би само 15 посто скупља од оних које тренутно имамо у продаји. Уз помоћ ње, ваше здравствено стање можете пратити и у кућним условима.
„Свако од наше шире популације може да искористи ову нашу маску и уз додатак једне наше мале електронике може да то повеже у кућним условима на свој лаптоп или мобилни телефон, бежично наравно, и може да бележи стање практично кроз дисање капацитета плућа“, казао је Стојановић.
Професор Стојановић и његов тим имају три призната патента и десетине научних радова објављених у познатим светским часописима.
Ипак главни циљ овог пројекта је производња и масовна продаја по ниским ценама, како би ови производи били од велике помоћи у откривању првих симптома болести.
Lice grada: prof. dr Goran Stojanović – profesor koji stvara jestivu elektroniku
Преузмите андроид апликацију.