Велики део светских резерви нафте и гаса је под претњом од пораста плиме, олуја, поплава и екстремних температура изазваних климатским променама, саопштила је консултантска кућа за анализу ризика Вериск Мејплкрофт.
Временске неприлике могле би да утичу на вађење око 600 милијарди барела нафтног еквиварелна што је 40 одсто светских резерви нафте и гаса, а међу најугроженијима су највећи произвођачи „црног злата” Саудијска Арабија, Ирак и Нигерија, преноси Танјуг.
Климатске промене су погодиле нафтну индустрију ове године, када је екстремно хладно време погодило главни амерички регион за нафту, гас и прераду на обали Мексичког залива, што је довело до дугих обустава рада и смањене производње.
„Овакви догађаји ће постати све чешћи и све екстремнији и наносиће још веће ударце тој индустрији”, каже Рори Клизби, аналитичар за животну средину у Вериск Мејплкрофту.
Нешто више од 10 одсто светских комерцијалних резерви нафте налази се у областима које је консултантска кућа оценила као екстремно ризичне, од чега је, како се сматра, скоро трећина изложена високом ризику.
Екстремне врућине, несташица воде и пешчане олује могу бити „Ахилова пета” за Саудијску Арабију, водећег светског извозника нафте, открили су истраживачи.
Афрички извозник број два, Нигерија, у којој су налазишта нафте концентрисана у појасу речног система делте Нигера, је под претњом суша и поплава, наводи се у истраживању.
Преузмите андроид апликацију.