Око 50 000 људи било је, како верују у Фејсбуку, тачније компанији „Мета”, на удару „злонамерних активности сајбер плаћеника”.
Под злонамерним активностима подразумева се да су ти људи били под надзором седам компанија, односно да су их сајбер плаћеници шпијунирали у име клијената који их за то плаћају. У овом случају, који је Фејсбук месецима истраживао, откривени су нови детаљи о начину на који делови индустрије надзора користе друштвене медије да креирају лажне налоге како би обманули оне који су им мета и прикрили своје активности.
Из многих прозваних компанија тврде да су ангажовани како би пратили криминалце и терористе, али из Фејсбука кажу да су они надзирали новинаре, дисиденте, критичаре ауторитарних режима и активисте за људска права и њихове породице.
До истраге „Мете” долази у тренутку када се и ова компанија налази под лупом Вашингтона након оптужби узбуњивача Френсис Хоген да је свесно омогућила ширење говора мржње и дезинформација. Такође, законодавци бројних влада траже начине да савладају моћ овог и других технолошких гиганата.
Milion inovativnih malih i srednjih preduzeća do 2025. godine
Преузмите андроид апликацију.