Дипломате које од понедељка у Женеви расправљају о ограничењима употребе аутономних оружаних система, уместо да започну рад на споразуму, договорили су само да наставе разговоре.
Међународни комитет Црвеног крста (МКЦК) и неколико невладиних организација су се залагали да преговарачи почну рад на међународном споразуму који би успоставио правно обавезујућа нова правила о оружју којим управљају машине, преноси Ројтерс.
За разлику од постојећег полуаутономног оружја, као што су беспилотне летелице, потпуно аутономно оружје нема „прекидач за заустављање“ којим управљају људи и уместо тога све одлуке о животу и смрти препуштене су сензорима, софтверу и машинским процесима, наводи агенција.
Противници кажу да оно повећава ризик за цивиле, представља проблеме код утврђивања одговорности и повећава шансе за ескалацију сукоба.
Многе земље као и представници МКЦК изразили су разочарење исходом овонедељних преговора у Женеви.
„То је пропуштена прилика, а не оно што је по нашем мишљењу потребно да се одговори на ризике које представља аутономно оружје“, рекао је Нил Дејвисон, саветник за политику у Правном одељењу МКЦК о исходу једнонедељних разговора.
Швајцарски амбасадор за разоружање Феликс Бауман је поручио да због садашње стопе напретка у разговорима постоји ризик да темпо технолошког развоја превазиђе размишљања дипломата.
Генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је земље да донесу „амбициозан план“ о новим правилима, а идеја је да она постану део Конвенције о конвенционалном оружју (CCW).
Извори су након дипломатског састанка саопштили Ројтерсу да су Русија, Индија и САД биле међу земљама које су изразиле сумњу у потребу за новим уговором у вези с аутономним оружјем.
Преузмите андроид апликацију.