Почетна > Бизнис
Бизнис

Произвођачи јунетине надају се новом аранжману са Турском

Министар пољопривреде Бранислав Недимовић разговарао је са амбасадором Турске Хамијем Аксојем о даљем унапређењу сарадње и новим аранжманима у трговинској размени у 2022.
Фото: Unsplash/Alwi_Hafizh

За произвођаче јунетине претходних година посебно је био важан извоз свежег јунећег меса у Турску за који смо на годишњем нивоу имали квоту и до 5 000 тона.

У међувремену дошло је до застоја пласмана а потом и пандемије, која је генерално успорила извоз јунећег меса на страна тржишта. У ту земљу Србија је извозила и смрзнуто воће, сунцокретово уље, као и храну за животиње.

Чедомир Кецо, представник групација узгајивача јунади при удружењу Агропрофит каже да би нови аранжман са Турском за домаће произвођаче био веома битан јер је та држава за нашу јунетину плаћала највишу цену.

„У једном тренутку је извоз застао. Међутим, ми смо имали појачан извоз у БиХ која је нашу јунетину пласирала даље у Турску. Нама би одговарала цена од 2,5 евра по килограму за живу јунад. То би произвођачи могли да поднесу јер држава сада даје 15 000 динара по јунету“ наводи Кецо.

Додаје да је потражња за овом врстом меса порасла у целом свету и уколико би купци из Турске подигли откупну цену за 10 до 20 евроценти „то би био сјајан посао”. Наглашава да је та земља и раније признала да Србија има најквалитетније јунеће месо, а да сада имамо и неколико нових раса које у Европи постижу цену од 2,6 до 2,85 евра по килограму.

Cene gasa u Evropi katapultirane na preko 1.700 dolara

 

Преузмите андроид апликацију.