Волети свој посао је једна ствар, али бити завистан од њега нешто сасвим друго.
Можда и нисте свесни тесне везе коју сте створили са послом и запоставили све што са њим нема везе.
Ово су сигурни знаци да сте превише загазили у прекомерни рад и учинили од себе радохоличара.
Студије показују да дуги сати на послу не морају нужно значити и продуктивне сате. Деведесетих година компанија Форд Мотор објавила је истраживање које је показало да је сваких додатних 20 сати рада изнад препоручених 40 сати недељно, утицало на продуктивност у раду, али само неколико недеља, након чега је кренула да опада.
Препорука је да када напустите канцеларију, покушате да искључите све радне уређаје и удаљите их на сигурно место.
Неки стручњаци чак предлажу да проверавање електронске поште ограничите на три пута у дану највише: једном када уђете у канцеларију, други пут након ручка и још једном пре одласка кући.
Постоје и здравствени разлози зашто у свој живот морате укључити и дане одмора, јер они постоје са разлогом.
Истраживања показују да су радохоличари под већим ризиком од бројних физичких и психолошких поремећаја, укључујући дијабетес типа 2, срчани удар, депресију и анксиозност. Радохоличари такође имају веће шансе од изгарања на послу, односно суочавања са burnout синдромом.
Ваша осећања сопствене вредности у потпуности су везана за ваш радни успех. Још једна у низу погрешних гледања на ствари. Психолози се слажу да се радохоличари врло често ослањају на оцену свог шефа, колега или клијената како би схватили да ли им и колико добро иде.
Препоручују да је важно пронаћи активности ван посла због којих ћете се такође, осећати успешно. Разонода која не укључује оно што радите од 9 до 5, имаће користи за ваше психофизичко здравље, али и за сасвим за вас нове осећаје задовољства.
Радохоличари никад не знају када је довољно и увек су усредсређени на више и боље. Пажња перфекциониста према детаљима, иако понекад корисна, може се претворити у непотребно дуге сате у канцеларији и нездрав ниво стреса.
Знак који може указивати да јесте радохолик може долазити и од ваших пријатеља. Најчешће у виду реченица „Никад те не виђамо“ или „Увек си заузет“.
На крају, прави зависници од посла то никада неће признати, најчешће зато што тога нису ни свесни.
Преузмите андроид апликацију.