Почетна > Свет
Свет

Турска жели нормализацију односа с блиским истоком

На Блиском истоку и ширем региону осећају се помирљиви ветрови који би у години која долази могли, ако се наставе, да доведу до нормализације односа између водећих држава.
Фото: PrtSc/The National News/YouTube

Многи дипломатски канали су отворени, али то сигурно неће ићи без трзавица, пошто један или два сусрета, макар били и највишем нивоу, не могу преко ноћи да скину са дневног реда проблеме који су се таложили деценијама.

Контакти су, после вишегодишњег прекида, успостављени између Турске и Уједињених Арапских Емирата, Каира и Анкаре, УАЕ и Израела, Арапске лиге и Дамаска. Чак и између Анкаре и Тел Авива.

Под притиском Вашингтона многе земље на Блиском истоку отвориле су канале за нормализацију односа. Анкара је на тренутак остала у другом плану иако последњих година настоји да се наметне као главни актер на Блиском истоку и на северу Африке. Председник Тајип Ердоган сада подиже рампе ка Египту, УАЕ и Саудијској Арабији да би ухватио корак с процесом који би коначно могао да доведе до смањења напетости у трусном региону.

„Сусрети Турске и УАЕ успостављени су и они ће се наставити, поготово што постоји знатан потенцијал за међусобну сарадњу”, изјавио је председник Ердоган и потврдио да ће у фебруару посетити Абу Даби.

Крајем новембра, после десет година, у Анкари је боравио принц Мухамед бин Зајед ел Нахјан. А колико до јуче, Абу Даби је оптуживао Ердогана да подстиче радикалну групу „Муслиманска браћа” у Египту, која поткопава мир и стабилност у целом Заливу, да се директно меша у унутрашње послове Сирије, Ирака и Либије, да крши поморско право у источном Медитерану. А Анкара је оптужила Абу Даби да је финансирао имама Фетулаха Гулена, који је 2016. године покушао да изведе пуч у Анкари, да поткопава позиције Палестинаца.

У Турској су коначно почели да схватају нову реалност. Ердоган је у телефонском разговору честитао Исаку Херцогу избор за председника Израела. У дипломатским круговима то су оквалификовали као важан догађај иако је у нормалним приликама то само протоколарни гест. Анкара и Тел Авив практично немају контакте већ десет година, односи су на нивоу отправника послова услед сукоба због палестинског питања.

После дужег прекида недавно су успостављени званични контакти и између Анкаре и Каира. „Ово је нови почетак у односима двеју земаља”, изјавио је шеф турске дипломатије Мевлут Чавушоглу и најавио да ће се турски амбасадор ускоро вратити у Каиро.

Bivša liderka Mjanmara osuđena na četiri godine zatvora

 

Преузмите андроид апликацију.