Почетна > Живот и стил
Живот и стил

8 најбољих савета за контролисање порција хране

Контролисање порција хране може бити ефикасан начин за постизање и одржавање жељене телесне тежине…
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Ова метода подразумева пажљиво праћење количине хране која се конзумира током оброка, уместо потпуног одрицања од омиљених јела. Једна од предности контролисања порција је да помаже у одржавању равнотеже између уноса калорија и потрошње енергије, што је кључно за губитак килограма.

Такође, омогућава људима да и даље уживају у разноврсној храни, али у мањим количинама. Приликом планирања оброка, препоручује се коришћење мањих тањира и посуда, јер то може визуелно повећати количину хране и задовољити осећај ситости. Правилно контролисање порција може помоћи у смањењу преједања и подстицању свести о томе колико хране се заправо конзумира.

Ова стратегија може бити лакша за праћење и одржавање на дужи рок у поређењу са рестриктивним дијетама. Редовно обављање физичке активности у комбинацији са контролом порција може додатно побољшати резултате мршављења. Важно је, међутим, бирати нутритивно богате намирнице како би се обезбедили сви неопходни витамини и минерали.

Ево 8 трикова које можете испробати већ данас!
Фото: Pexels/Cottonbro studio
Немојте удвостручити угљене хидрате

Ако већ имате мало скробних угљених хидрата уз оброк, да ли вам је потребан и хлеб или било који други извор? Могли бисте удвостручити своју порцију, тако да ако желите да имате мало хлеба са стране, мораћете да смањите количину скробних угљених хидрата на тањиру.

Испробајте мерне чаше

Да ли вам је тешко да одредите праву количину за јело? Покушајте да користите мерне чаше. Међутим, не морате имати посебне шоље; можете користити било које шољице, шоље или посуде које вам одговарају. То је само једноставан начин да сваки пут измерите количину.

Будите избирљиви са храном

Завршите свој оброк воћем, а не чоколадном тортом. Јабука ће вам помоћи да напуните стомак више од неколико коцкица чоколаде, али обе садрже сличну количину калорија.

Наручујте мање хране

Када једете вани, пазите на велике порције. Лакше је избећи искушење ако храна није на вашем тањиру за почетак, па реците не корпи за хлеб и размислите да ли вам је потребан чипс уз пљескавицу.

Не једите остатке хране

Избегавајте искушење да грицкате остатке хране. Бацање хране свакако није идеално, али не значи да морате да докрајчите туђе порције. Избегавајте искушење да једете остатке хране када их нема довољно за целу порцију. Ако приметите да се то дешава редовно, онда стекните навику да мање кувате или планирајте да искористите остатке у другом оброку.

Проверите етикете на храни

Уверите се да знате на који се део односе информације о исхрани на предњој страни паковања. Може се разликовати од износа који бисте иначе сами себи послужили.

Правило „20 минута“

Мислите да вам није доста? Сачекајте око 20 минута пре него што посегнете за другом порцијом. Може проћи мало времена да се осетите ситим након што сте јели. Зато избегавајте искушење да наставите да једете и видите да ли ћете добити тај осећај.

Користите мањи тањир

Порција стандардне величине изгледаће мала на већем тањиру, због чега ћете се осећати незадовољно. Користите мање судове да спречите преједање.

Koji tip vežbanja je najbolji za vas: Rešite test i saznajte kako najbrže do tela iz sna

Преузмите андроид апликацију.