Међународни дан жена или, једноставно, „8. март“, дан је посвећен женама и слави се сваке године 8. марта.
Овај дан је настао као дан борбе за женска људска права, односно дан борбе за економску, политичку и социјалну равноправност жена и мушкараца. Први Дан жена је обележен 1909. године у САД декларацијом коју је донела Социјалистичка странка Америке. Између осталих важних историјских догађаја, њиме се обележава и пожар у фабрици текстила у Њујорку када је погинуло преко стотину жена. Сматра се да су раднице биле задржане унутар фабрике како би их се спречило да штрајкују са другим радницима. Тада се обично радило 10 сати дневно.
Међутим, нову афирмацију Међународног дана жена, као дана борбе за равноправност и женска људска права, омогућили су социјални и феминистички покрети 1960-их и 1970-их година, као и стварање нове левице која је демократска, те одбацује ауторитарност.
Године 1975, која је проглашена Међународном годином жене, Уједињене нације су службено почеле обележавати Међународни дан жена.
Идеја да се установи међународни празник потекла је од жене по имену Клара Цеткин, која је то предложила 1910. године на Међународној конференцији жена у Копенхагену. Кларина првобитна идеја није подразумевала фиксни датум. Конференцији је присуствовало 100 жена из 17 земаља света и оне су једногласно прихватиле предлог.
На међународном нивоу, Дан жена је први пут обележен 1911. године, у Аустрији, Данској, Немачкој и Швајцарској.
У међувремену су уведене институције као што су трудничко боловање, ограничење рада жена у трећој (ноћној) смени, иста плата за исти рад, демократско право гласа и многе друге.
Данас многе организације у свету обележавају Међународни дан жена демонстрацијама, предавањима и акцијама са циљем промовисања равноправности и даљег унапређења женских и људских права. А неке се настоје изборити да постане државни празник у земљама у којима то још није.
Женама се данас у многим државама уобичајено уз честитку дарује цвеће.
Срећан Дан жена, драге даме!
Дан када поклони нису важни, довољно је мало пажње и велико хвала мајкама, сестра, женама, ујнама, теткама, стринама, бакама и другарицама.
Преузмите андроид апликацију.