Почетна > Свет
Свет

76 година од Хирошиме (ВИДЕО/ФОТО)

Хирошима данас обележава 76. година од како су САД бациле атомску бомбу на тај јапански град.
Фото: Танјуг/AP/Eugene Hoshiko, Pool

Градоначелник Хирошиме Казуми Мацуи позвао светске лидере да се, уместо нуклеарног одвраћања, усресреде на дијалог о изградњи поверења.

На годишњој церемонији, која је ове године поново ограничена због све већег броја заражених коронавирусом широм Јапана, градоначелник је позвао светске лидере да подрже Споразум о забрани нуклеарног оружја који је ступио на снагу овог јануара, преноси Кјодо. Тај споразум је усвојен на конференцији Уједињених нација у јулу 2017.

Пошто је у 8.15 ујутру по локалном времену, у тачно време када је атомска бомба бачена 6. августа 1945. године, одржан минут ћутања, Мацуи је такође истакао значај индивидуалних напора, посебно међу младим активистима, како би државе које поседују нуклеарно наоружање промениле своје политике.

Он је и нагласио да Хирошима никада неће дозволити да се забораве све чињенице ове катастрофе и да ће наставити да промовише политику мира у свету.

„Нуклеарно оружје је људско насиље доведено до краја. Ако цивилно друштво одлучи да живи без њега, врата за свет без нуклеарног оружја ће се широм отворити“, поручио је Мацуи.

Градоначелник је говорећи у вези УН Споразума о забрани нуклеарног оружја, који је досад потписало 86 држава, позвао јапанску владу да га потпише и ратификује Јапан је до сада одбијао да потпише Споразум о забрани нуклеарног оружја, попут других држава које поседују нуклеарно оружје или се налазе под америчким нуклеарним кишобраном. У свом говору, и јапански премијер Јошихиде Суга нагласио је потребу да се истраје у иницијативама ка нуклеарном разоружању због комплексног безбедносног окружења и повећања разлика у ставовима међу државама.

Суга, који је први пут присуствовао церемонији као премијер, није се у свом говору осврнуо на споразум УН, али је рекао да ће јапанска влада наставити са настојањима да наредна конференција о ревизији Споразума о неширењу нуклеарног оружја буде плодоносна тако што ће се пронаћи заједнички језик међу државама. У видео поруци, генерални секретар УН Антонио Гутереш, који није присуствовао церемонији због пандемије, рекао је да је једина гаранција против употребе нуклеарног оружја његова потпуна елиминација.

На Олимпијским играма у Токију које су у току, од спортиста и званичника није затражено да одају пошту минутом ћутања упркос захтевима градске владе Хирошиме и других организација да и они учествују у обележавању ове катастрофе. Такви захтеви су упућени након што је председник Међународног олимпијског комитета Томас Бах посетио Хирошиму 16. јула, недељу дана пре отварања Олимпијских игара, и позвао на глобалну солидарност у изградњи мирније будућности. Атомска бомба „Мали дечак“, коју је амерички бомбардер избацио изнад Хирошиме експлодирала је 6. августа 1945. године у 8:15 ујутро, при чему је од последица, само до краја те године, живот изгубило око 140.000 људи.

Друга атомска бомба бачена је на Нагасаки 9. августа, а Јапан капитулирао шест дана касније, што је означило крај Другог светског рата.

 

Преузмите андроид апликацију.