Пошто воће садржи обиље витамина и помаже у заштити од хроничних болести, оно се схвата као обавезан део здраве и уравнотежене исхране.
Сви се подстичу на уравнотежену исхрану. Дијабетичарима се такође препоручује да у исхрану унесу различито воће, али их лекари ипак упозоравају да буду опрезни са воћем које има већи гликемијски индекс.
Гликемијски индекс се, наиме, користи за разликовање угљених хидрата који се брзо и споро метаболизују, показује колико брзо храна која садржи угљене хидрате утиче на ниво шећера у крви када се једе сама.
Британско удружење, које окупља дијабетичаре из целог света, даље објашњава да се намирнице са високим гликемијским индексом веома брзо разграђују, што изазива нагли пораст нивоа глукозе у крви.
Нагли скок шећера у крви, тзв шиљци, могу бити посебно опасни за особе са дијабетесом јер је способност тела да контролише ниво глукозе у крви смањена или не постоји.
Воће са високим гликемијским индексом укључује банане, поморанџе, манго, грожђе, суво грожђе, урме и крушке. Намирнице са нижим гликемијским индексом укључују шљиве, бобице, киви и грејпфрут.
Стручњаци напомињу да треба пазити да не упаднете у замку јер храна са високим гликемијским индексом није увек лоша и није сва храна са ниским гликемијским индексом здрава, на пример лубеница има висок гликемијски индекс, а чоколадна торта има нижи.
Други примери хране са високим гликемијским индексом укључују шећер и слатку храну, слатка безалкохолна пића, бели хлеб, кромпир и бели пиринач.
Svakodnevni doručak mnogih je glavni krivac za gojenje – tvrde lekari
Преузмите андроид апликацију.