Спавањем на леђима можете да смањите настанак бора, тврде стручњаци.
Дерматолог из Њујорка, Дебра Џалимен објаснила је како спавање утиче на појаву бора и шта човек може да уради како би смањио количину и дубину бора. Иако за време спавања нико нема утицај на то како спава и колико се окреће, ипак може се утицати на то у којем положају ће заспати, на чему ће спавати и шта ће увече ставити на своје лице.
Ово су њени трикови и савети како смањити настанак бора:
1. Спавајте на леђима
„Спавање на стомаку или на страни ствара сталан притисак на ваше лице. С временом ће тај притисак утицати на стварање бора на страни лица на којој спавате. Томе се може доскочити спавањем на леђима“, каже др Јалиман.
Многима спавање на леђима може да буде непријатно, а током сна се не може да контролише тело и окретање. Али, Џалимен сматра да вежбом спавање на леђима може постати пријатније.
2. Набавите специјални јастук
„Ако не можете да се навикнете на спавање на леђима, можете набавити специјални јастук од меморијске пене. Пружа многе погодности: умањује појаву бора, одржава кожу чистијом и хидрира ћелије коже што одмаже настајању бора“, објаснила је докторка.
3. Заборавите на памучне јастучнице
Памучне јастучнице се гужвају и подстичу стварање бора, док сатенске и свилене јастучнице „клизе“ и не потичу стварање набора на лицу, а с тим и спречавају настанак бора.
4. Ретинол
Ретинол је веројатно најјаче оружје које имате у својем арсеналу против бора. Дериватив витамина А стимулише колаген и даје гипкост кожи. Дерматолози упорно понављају људима да користе најјачу крему с ретинолом коју њихова кожа може да поднесе.
Најбоље креме су углавном оне које добијамо на рецепт, али у апотекама се могу набавити јако добре креме с ретинолом и без рецепта.
5. Не заборављајте на ноћну крему
Ноћне креме су тешке и густе, а због тога најбоље дубински хидрирају кожу. При куповини треба изабрати ноћну крему која садржи што више хијалуронске киселине која помаже да се одржит тон и чврстоћа коже.
6. Спавајте целу ноћ
Иако се можда чини очигледно, много људи остаје будно до касних ноћних сати и данима се не успевају да наспавају. Нема правила колико сна је потребно да се човек одмори, јер сваки човек је различит, али битно је да се током ноћи тело и мозак одморе.
Преузмите андроид апликацију.