Почетна > Живот и стил
Живот и стил

6 могућих разлога због којих ујутру нисмо гладни

Сви смо чули да је доручак најважнији оброк у дану. Међутим, то што је ова изрека популарна не значи да ујутру сви људи осећају глад.
Фото: Pexels/Life of pix

Ако ујутро нисмо гладни, здрав доручак који „морамо” појести може бити за неке велики изазов. Иако у неким случајевима одсуство глади ујутру може бити знак озбиљнијег проблема, највероватније је у питању потпуно нормално стање која не треба да брине.

Ево 6 могућих разлога зашто можда нисмо гладни ујутру.

1. Имали смо обилну вечеру или јели грицкалице до касно у ноћ

Један од главних разлога због којих можда нисмо гладни када се пробудимо јесте што смо претходне вечери појели обилан оброк или целу ноћ грицкали нешто. Ово нарочито важи ако смо за вечеру имали оброк богат мастима или протеинима. Ови макронутријенти могу успорити пражњење желуца и продужити осећај ситости – чак и до следећег јутра. Протеини, могу значајно утицати на ниво хормона који регулишу глад и апетит, укључујући грелин, глукагону сличан пептид-1, пептид YY и холецистокинин. Слично томе, оброци богати мастима могу променити нивое хормона повезаних са апетитом и осећајем ситости, што може довести до смањења глади ујутро.

Ако волимо обилне вечере и радије прескачемо или одлажемо доручак следећег јутра, то је сасвим у реду – све док током дана уносимо неопходне хранљиве материје и довољно течности.

2. Нивои хормона се мењају током ноћи

Током ноћи и спавања, нивои неколико хормона у нашем телу варирају, што може утицати и на апетит. Истраживања показују да су нивои епинефрина (познатог и као адреналин) виши ујутру. Верује се да овај хормон сузбија апетит тако што успорава пражњење желуца и убрзава разградњу угљених хидрата ускладиштених у јетри и мишићима како би тело добило енергију. Једна студија је такође открила да су нивои грелина, хормона глади, ујутру нижи него претходне ноћи. Ово би такође могло објаснити зашто се осећамо мање гладни кад се пробудимо. Нивои лептина, хормона који подстиче осећај ситости, такође могу бити виши ујутру, иако су истраживања о овоме подељена.

Ове дневне хормонске флуктуације су сасвим природне и углавном нису разлог за бригу. Међутим, ако приметимо нагле или екстремне промене у апетиту, било би добро размислити о разговору са лекаром.

3. Осећамо анксиозност или депресију

Анксиозност и депресија могу значајно утицати на ниво глади. Поред симптома попут поремећаја сна, умора и губитка интересовања, депресија може изазвати промене у апетиту. С друге стране, анксиозност може повећати ниво одређених хормона стреса који смањују апетит. Међутим, анксиозност и депресија могу другачије утицати на људе. Нека истраживања су показала да ови услови код неких људи могу бити повезани са повећаним апетитом.

Ако осећамо анксиозност или депресију и сумњамо да то утиче на наш апетит или друге аспекте здравља, требало би да се обратимо лекару како бисмо добили одговарајући третман.

4. Трудноћа може бити један од разлога

Јутарња мучнина је чест проблем током трудноће, а карактеришу је мучнина и повраћање, и погађа око 80% трудница. Иако јутарња мучнина може да се појави у било које доба дана, најчешће се дешава ујутру – отуда и назив. У већини случајева симптоми се побољшавају или нестају након 14. недеље трудноће. Јутарња мучнина може смањити апетит, а једно истраживање је показало да је 34% трудница пријавило смањен унос хране током ране трудноће.

Поред јутарње мучнине, трудноћа може изазвати и друге симптоме који утичу на смањење глади, попут лоше пробаве, надутости и успореног пражњења желуца. Ако имамо упорну јутарњу мучнину или друге симптоме ране трудноће, требало би да размислимо о тесту на трудноћу или консултацији са лекаром.

5. Болест као узрок смањеног апетита

Када се не осећамо добро, често долази до смањења апетита. Посебно респираторне инфекције, као што су прехлада, грип и упала плућа, могу довести до недостатка апетита. У неким случајевима, ове инфекције такође могу ослабити чула укуса и мириса, што додатно смањује апетит. Одређене инфекције, попут грипа, могу изазвати и симптоме као што су мучнина и повраћање, што додатно смањује апетит.

Важно је да останемо хидрирани и да уносимо хранљиве материје и кад смо болесни, чак и ако не осећамо глад.

6. Неки други потенцијални узроци

Поред уобичајених фактора, постоји неколико других разлога због којих можда не осећамо глад ујутру:

коришњење одређених лекова
старост
проблеми са штитном жлездом
хронична стања

Ако сумњамо да неки од ових узрока утиче на нашу глад, требало би да се обратимо лекару.

Када се треба обратити лекару

Ако редовно немамо апетит ујутру, обично то није разлог за забринутост, јер као што смо навели, многи фактори попут обилне вечере, хормонских промена, стреса или анксиозности могу утицати на јутарњи недостатак глади. Ипак, постоје ситуације када би требало да се обратимо лекару ако:

-недостатак апетита траје дуже време и прати га губитак тежине, умор или слабост.
-се појаве симптоми попут мучнине, повраћања, болова у стомаку или проблема са пробавом
-постоји сумња на хормонске поремећаје, попут проблема са штитном жлездом или дијабетесом.
-су присутни психички симптоми, попут анксиозности или депресије, који утичу на апетит и опште здравље.
-јутарња мучнина, током трудноће постане изразито тешка или дуготрајна.

Уколико ови симптоми трају или се погоршавају, консултација са лекаром је обавезна како би се открио узрок и пронашли одговарајући третмани.

Ako želite da sačuvate srce, izbegavajte ove namirnice – Jedna će vas posebno iznenaditi

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке