Почетна > Бизнис
Бизнис

5Г технологија од следеће године у Србији

Генерални директор Телекома Србије Владимир Лучић изјавио је данас да ће корисници те компаније од ове недеље моћи да користе 5Г технологију у Немачкој, док ће у Србији та технологија бити пуштена следеће године.
Фото: Pexels/Math

Он је рекао да је том технологијом већ прекриврено преко 50 одсто територије Црне Горе и да ће сви они који буду летовали у тој земљи моћи да пробају „моћну 5Г мрежу“.

„Ми ћемо да направимо стварно изврсну квалитетну 5Г мрежу и сви су нас препознали као најбитнијег оператера западног Балкана за развој 5Г-а. Ми смо спремни врло брзо ћемо том мрежом да покријемо територију Србије“, рекао је Лучић за телевизију Хепи.

Он је нагласио да ће 5Г мрежа и вештачка интелигенција бити главни носиоци будућег развоја у следећих 15 година и оне ће једна другу допуњавати, јер ће, како је објаснио 5Г путем разних сензора комуникације омогућити примену вештачке интелигенције у различитим индуструијским гранама.

„До Еxпа 2027, ми ћемо урадити квалитетно покривање 5Г у Србији“, рекао је Лучић.

Он је позвао и младе људе да се баве вештачком интелигенцијом јер, како је нагласио ту постоји низ идеја и то ће бити основа развоја читавог индустријског света.

Подсетио је и да грађани у свим пословницама те компаније у земљи и у дијаспори могу да купе српски ТАГ уређај за плаћање путарине на аутопутевима кроз Србију, Северну Македонију и Црну Гору, наглашавајући да је интересовање грађана велико.

Говорећи о резултатима које је остварио Телеком Србије, Лучић је рекао да је прошла година, била прва година када је та компанија направила приход већи од две милијарде и оперативни профит већи од милијарду евра, мада нам је и нето профит на крају као групи био преко 400 милиона евра, што је убедљиви рекорд.

„У овој години већ први квартал је преко 10 одсто бољи него прошле рекордне године. Морам да истакнем прошле године као један велики пословни потез је што смо поставили одличну релацију са најјачим финансијским институцијама, Банк оф Америца, Деутсцхе Банком, Шветском банком, ЕБРД и тиме смо на један добар начин направили диверсификацију средстава које су нам потребна за развој“, рекао је он.

Лучић је додао и да је Телеком значајно повећан број корисника мобилне телефоније, интернета и мултимедије, истичући да та компанија послује на трштима преко пола милијарде становника и да се проширила на тржишта где су људи с највећом платном моћи, као и где је приход по кориснику значајније већи, а има и производ који у старту тражи неколико милиона људи.

Masterkard od 2030. neće zahtevati ručni unos broja kartice prilikom onlajn plaćanja

Преузмите андроид апликацију.