Почетна > Живот и стил
Живот и стил

5 знакова који откривају да сте токсична особа

У последњих неколико година за описивање лоше особе се често каже – токсична.
Фото: Unsplash/TAras Chermus

У ствари, 2018. Оксфордски речник је оценио да је реч „токсична“ најкоришћенија реч године.

Токсична особа се може наћи било где. То може бити особа у нашој компанији, наставник у школи, послодавац и тако даље. Међутим, иако можемо лакше проценити некога као токсичног, можемо ли уочити сопствена токсична понашања?

Прво рецимо да се токсична особа дефинише као неко ко је злонамеран. Такође се може дефинисати као неморална, морбидна, изопачена особа, али ове речи су веома апсолутне и нимало „еластичне“ у својој дефиницији. Ова особа такође има тенденцију да замера и разочара друге, наноси емотивну или психолошку штету. Али, постоји разлика између токсичности и токсичног понашања. У првом случају, причињава задовољство другој особи када се понаша токсично, док у другом случају особа то ни не препознаје. Добра вест је да, ако припадате другој категорији, посматрањем неколико навика и повратне информације од оних око вас, могу вам помоћи да побољшате своје понашање. У наставку вам откривамо знакове који показују да ли сте токсична особа.

У сукоб долазите на индиректан начин

Сукоб је непријатно стање. Не желите да се сукобљавате и разговарате, па смишљате начине да то превазиђете. Али ако „прошетате“ око свађе, а затим користите инсинуације које боле, вређају или изненађују, ви само појачавате проблем и претварате један сукоб у већи проблем. Без обзира колико су ваши аргументи логични или колико сте узнемирени, пасивно-агресивност је штетно и веома токсично понашање и никоме не помаже.

Све вам изгледа као конкуренција

Ако на нечије тешко искуство одговорите тако што кажете да сте прошли кроз нешто слично, то показује саосећање. Али ако одговорите да сте имали горе, онда је то конкуренција. Иако нека стања могу бити објективно тежа од других, бол није конкурентан. Без обзира на начин живота и околности, бол је бол. Показивати да сте преживели и горе ситуације и пројектовати себе као „јаког“ је непоштовање према другој особи и повређујете је.

Све претварате у шалу

Сви знамо некога ко на крају сваке реченице – чак и увреде – ставља фразу: „Хаха, само сам се шалио“. То је у суштини начин да побегнете из ситуација и прикријете увреде, „хумором“.

Добијате задовољство од драме

Колико год мрзели да то признамо, део нас може уживати у пажњи из драме и накнадном сажаљењу које следи. Знак да вам се допада пажња која долази из ваше драме је да тражите решења само да бисте их одбили. То је начин да отворите разговор са неким другим, привучете њихову пажњу и бригу и убедите себе да вам је потребна помоћ, а да никада не решите свој проблем. Ова негативност, може постати неподношљива за оне око вас.

Желите да „поправите“ све и свакога

Има доста оних који имају синдром спаситеља. Ако сте један од њих, онда сте вероватно у млађим годинама били у ситуацијама из којих сте морали да побегнете и да се носите са њима. Због тога до данас привлачите ситуације за које сматрате да морате да их решите. Међутим, морате схватити да други људи нису ваш пројекат и да чак и ако можете да пружите добро решење, избор остаје на особи која је у одређеној ситуацији.

„Oatzempic“ sve popularniji napitak: Za dva meseca skida 18 kilograma?

Преузмите андроид апликацију.